Xiaomi patří ke značkám, které nabízejí průměrné zboží, ale za rozhodně podprůměrné ceny. I tyto hodinky jsou toho příkladem. Nabídnou totiž téměř vše, co několikanásobně dražší konkurence. Nelze však čekat stejně nápaditý design a stejně detailně propracovanou nabídku.

Hodinky Xiaomi Amazfit byly navrženy k běžnému použití zejména během dne, kdy mohou docela dobře nahradit manipulaci s velkým a neskladným smartphonem. Plus dobře poslouží ke sledování sportovních aktivit, srdečního tepu a dalších základních ukazatelů. Nechybí samozřejmě ani BlueTooth, GPS či GLONASS.

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit jsou zabaleny v hranaté krabičce, kde vidíte po otevření pouze hodinky. Zbytek balení je až pod nimi a pod držákem. Tím zbytkem balení je USB kabel a nabíjecí kolébka. Adaptér do sítě zcela chybí.

Design hodinek Xiaomi Amazfit není ničím zvláštní. Je jednoduchý, ale neoslní. Displej je kulatý. Jeho výhodou je zakulacení ze všech stran, i zkosení po bocích displeje. Takže zachytávání rukávem při oblékání nebo při snaze nahlédnout na hodinky venku v zimě, když je máte pod bundou, není nejmenší problém.

Na první pohled si na hodinkách nevšimnete jediného tlačítka. To je totiž umístěno na onom zkosení spodní strany displeje. Jde o hlavní tlačítko zapnutí a vypnutí hodinek, i jejich rozsvěcení. A nutno podotknout, že je velmi titěrné a těžko se nahmatává. Naštěstí se ale hodinky probouzejí i jinak, tak to v jejich funkčnosti až tolik nevadí.

Příjemná je nosička pásku, která je široká 22 mm, takže můžete pásek vyměnit za jakýkoliv jiný v tomto rozměru. Ten originální je totiž silikonový, s černou barvou nahoře a ostře červenou dole. U druhého modelu je pořadí barev opačné. Každopádně ani jeden model pásku není zrovna reprezentativní záležitostí. Takže pokud chcete nosit hodinky například i do společnosti, bude se jiný pásek hodit. Displej je v designu neutrálním, ten neurazí.

Dílenské zpracování displeje je precizní. Odolnost je IP67, tedy déšť, pot, sprcha ano. Plavání či sauna nikoliv. Výrobce zvolil pouzdro hodinek z keramiky. Ta je odolná a poměrně lehká. Spodní část displeje je potažena plastem. Hodinky mají průměr displeje 46 mm a váží 53,7 g.

Nepříjemný je fakt, že hodinky lze dobít jen originální kolébkou. Vzhledem k tomu, že adaptér do sítě není součástí balení, tak můžete USB kabel připojit ke spotřebiči, který nabíjení podporuje. Ať už se jedná o lampičku, počítač, powebanku či cokoliv jiného. Anebo prostě využijete adaptéry od jiných spotřebičů – to je výhoda USB konektorů.

Hodinky ale vydrží na jedno nabití velmi dlouho. Při běžném používání okolo pěti dní. A když je budete šetřit, tak i jedenáct. Takže na víkendy nabíječku tahat nemusíte, na dovolenou už ano.

Při pohledu na ciferník zjistíte, že není celý kulatý. Ve spodní části je totiž kousek „odříznutý“, a to ve prospěch světelného senzoru. Proč? Protože displej není OLED, ale transreflexní LCD. O co jde? O to, že tento displej potřebuje podsvícení pouze ve tmě. Během dne využívá odrazu denního světla a není nutno pod ním svítit. Tady je jeden z důvodů, proč baterie vydrží tak dlouho.

Aby se hodinky mohly rozhodnout, zda podsvěcovat nebo ne, mají zabudovaný právě senzor úrovně osvětlení. Faktem je, že barvy displeje nejsou tak zářivé a jasné a lákavé jako na OLED displejích. Ale displej je viditelný dobře, přestože jsou barvy mírně vyšisované.

K dobré čitelnosti displeje poslouží i jeho docela jemné rozlišení, které je 320 x 300 px. Přičemž průměr displeje je 1,34 palce. Čas si můžete nechat zobrazit jak v analogu, tak v digitální podobě. Aktualizuje se po minutě. V nabídce je několik tapet (WatchFace), které měníte přímo v hodinkách. Jako tapetu si však můžete nastavit i jakýkoliv obrázek, který si do hodinek nahrajete.

Na základní obrazovce displeje, která se rozsvítí buď zmáčknutím ovládacího tlačítka nebo dvojitým poklepem na displej, a nebo pohnutím ruky do polohy ke čtení hodinek, se kromě času zobrazí také nastavené notifikace a údaje o vaší aktivitě. Jde zejména o počet kroků, přepočtenou vzdálenost, ale i srdeční tep nebo stav nabití baterie.

Dvojitý poklep na displej k jeho probuzení je ovládacím prvkem, na který si uživatelé občas stěžují. Nefunguje totiž stoprocentně a musí se opakovat.

Hodinky fungují díky dvoujádrovému procesoru o frekvenci 1,2 GHz. Jsou vybaveny RAM o velikosti 512 MB a vnitřní paměť jsou celé 4 GB. Operační systém je vlastní a zůstává v utajení, výrobce o něm neposkytl žádné informace.

Paměť je vyhrazena zejména pro hudbu, která se do hodinek dá nahrát velmi snadno. Pomocí nabíjecí kolébky a USB kabelu propojíte hodinky s PC. V něm se hodinky ukáží jako MPT zařízení. A hudbu přetáhnete do složky Music. Hudbu pak přehráváte do BT sluchátek.

Hodinky běží poměrně rychle. Nezasekávají se při přechodu mezi jednotlivými aplikacemi. Nastavení nových věcí či změny aplikací se projeví hned. Celý systém je sice v angličtině, ale s mnoha obrázky a jednoduchým nastavením. Takže nebudete mít nejmenší problém hodinky ovládat, přestože anglicky třeba ještě neumíte.

Hodinky se ovládají jak poklepem, tak i gesty. Všemi směry. Gestem směrem nahoru se dostanete do notifikací a jejich nastavení. Notifikace mohou být spojeny i s vibracemi. Můžete si zvolit i jejich intenzitu. Hodinky jsou vybaveny i budíkem, který pomocí vibrací vzbudí jenvás. Co se notifikací týká, tak u textovek se zobrazí celý text zprávy, u Gmailu můžete i archivovat nebo mazat.

Gesto směrem dolů vás zavede do nastavení hodinek. Gesta do stran vás provedou jednotlivými aplikacemi. V samotných aplikacích se pak pohybujete gestem nahoru a dolů, kdy najedete na jejich nastavení a přehledy.

Pořadí aplikací, jak jsou v hodinkách umístěny, můžete měnit ve spárovaném chytrém zařízení běžícím buď na Androidu nebo na iOS. Některé aplikace můžete i zablokovat, pokud je nepoužíváte.

Hodinky zvládnou mnoho funkcí. Jsou jimi aktivity, krokoměr, srdeční tep, budík, počasí, kompas, stopky, spánek a tréninkové centrum. Co se aktivit týká, měří hodinky běh (Run), chůze (Walk), běh a pásu (Indoor Run), kolo (Bike), rotoped (Indoor Bike), přespolní běh (Trial Run) a eliptický trenažér (Elliptical). Další aktivity do hodinek nepřidáte.

Hodinky lze spojit i s GPS (GLONASS), ale načtení signálu trvá poměrně dlouho. Po úspěšném načtení však signál drží dobře. Jakmile začnete s aktivitou, ciferník se změní. Čas se přesune dospod displeje a zvýrazní se údaje o aktivitě. V tréninkovém centru si můžete vybrat z přednastavených tréninkových plánů, které ale nejde doplnit plány vlastními.

Když hodinky spárujete s telefonem či tabletem, nahrají se vaše údaje do aplikace Strava. Tu nemusíte mít ani staženou, stačí originální aplikace Amazfit Watch. Ta je sice ještě hodně nedodělaná, ale to základní nabídne. Napojení a dnes již dobrou aplikaci Mi Fit zatím nejde.

Hodinky mají Wi-Fi, ale slouží pouze k aktualizaci firmwaru. Přestože budou hodinky spárované s telefonem, jako ovladač telefonu je použít nelze.

Hodinky mají mnohá omezení. Ale také poměrně bohatou výbavu, která pro základní použití jistě stačí. Běžný uživatel bude spokojen, fajnšmekr si musí připlatit za jiný kousek.