Jedny z nejnovějších hodinek od Xiaomi nesou označení Amazfit Verge. Jde o kulaté hodinky v moderním designu vyrobené z tvrzeného plastu a opatřené silikonovým náramkem. Disponují širokou škálou konektivity, mnoha sportovními režimy a příjemnou hmotností 46 g. Párovat se dají s iOS i s Androidem, nabídnou vedle Bluetooth 4.2 také NFC a dokonce i Wi-Fi (802.11b/g), jsou osazeny i anténou GPS, která komunikuje také s GLONASS.

Hodinky k telefonování

Jde o hodinky, kterými si můžete zavolat, přes váš telefon, pomocí Bluetooth spojení. Hodinky mají mikrofon i reproduktor. A velkou vnitřní paměť, ale k té se dostaneme později.

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Verge mají kruhový tvar, spodní i horní díl těla hodinek je vyroben z polykarbonátu. Po stranách těla hodinek najdeme jen jedno ovládací tlačítko, které má netradiční podlouhlý tvar. Vůbec se nesnaží připomenout tlačítko hodinek klasických. Ale je umístěno nešťastně dole, blízko zápěstí, takže se uživatelé už několikrát vyjádřili, že se poměrně nepohodlně mačká. A to i pro ženy s drobnějšími prsty.

Barevné varianty

K dispozici je několik barevných variant, přičemž díky velikosti jsou hodinky vhodné i pro dámy.

Malou nevýhodou je hloubka hodinek Xiaomi Amazfit Verge, protože poměrně trčí nad úroveň zápěstí. Není to tolik, jako například u modelů od Samsung nebo Garmin, ale pořád jsou vyšší než třeba jejich předchůdce Amazfit Bip.

Díky kulatému tvaru a přechodu pásku až k lunetě byste však neměli s hodinkami příliš brzdit například přetahování rukávu. Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Verge mají tyto veliksotní parametry: rozměry (v x š x h): 4,3 cm × 4,3 cm × 1,26 cm. Hmotnost už jsme uvedli, 46 g.

Vodotěsné

Certifikace je přitom IP68, takže hodinky jsou vhodné i k plavání. Ale sledování plavání v nich není, bohužel. Sledovat konkrétně můžete běh venku a vevnitř, trialový běh, chůze, eliptický trenažér, lezení, tenis, lyžování, fotbal, ckylistika i vnitřní jízda na rotopedu. Vybavení sporty patří k těm méně tradičním, takže hodinky si užijí všichni, kdo rádi lyžují i lezou po horách nebo po stěnách.

Věnujme se chvilku displeji. Jeho úhlopříčka je 1,3 palce a rozlišení 360 x 360 px. Vzhledem k tomu, že jde o AMOLED záležitost, je rastr poměrně hrubý. A také je dost viditelný. AMOLED displeje umějí být mnohem jemnější. Ale ani tento nedostatek neubírá hodinkám Xiaomi Amazfit Verge na sportovní eleganci. Viditelnost na přímém slunci je poměrně dobrá, a to i díky antireflexu na ochranném skle displeje, výrobce tu volil sklo Gorilla Glass.

Dotyky i ovládací tlačítko

Displej je dotykový, při ovládání se kombinuje dotekové ovládání a základní ovládací tlačítko na straně těla hodinek.

Zobrazení informací na hodinkách je celkem kvalitní, lze měnit ciferníky podle vkusu. Čím tmavší, tím méně energie AMOLED displej spotřebuje, protože u černé barvy se pixely zcela vypnou.

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Verge nabídnou velmi dobrý hardware. Konkrétně je to dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz, dále operační paměť ve velikosti 512 MB a úložiště pro 4 GB dat, a to včetně hudby.

Dobrá výdrž baterie

Ani baterie na tom rozhodně není špatně. Zvládne cirka čtyři dny běžného provozu a podporuje velmi rychlé připojení antény k GPS. Kapacita baterie je 390 mAh. Nabíjení probíhá přes speciální dok, do kterého hodinky zacvaknete. Na delší cesty je nutné jej brát s sebou.

Přidejme ještě senzory, co mají chytré hodinky Xiaomi Amazfit Verge, těmi je optický senzor srdečního tepu, senzor akcelerace, gyroskop, geomagnetický senzor, senzor tlaku a ambientní senzor. Díky senzorům budou hodinky stále měřit ušlé kroky, vzdálenost, spálené kalorie, aktivní minuty, kvalitu spánku a srdeční tep. Plus samozřejmě konkrétní aktivity, jejichž měření je nutné zapínat a vypínat a které jsme zmínili již dříve.

Včetně Wi-Fi

Uživatelé si chválí možnost využití Wi-Fi, které se hodí i v hodinkách, když potřebujete něco hodně rychle zjistit, ale přitom nejste u svého telefonu. Díky GPS a úložišti pro hudbu si totiž telefon brávat nemusíte, hodinky zvládnou zaznamenat trasu a ještě vám k tomu zahrají, klidně i do Bluetooth sluchátek.

Jen pozor při jejich případném výběr – Bluetooth je zde ve verzi 4.2, což je vyšší verze, takzvané Low Energy. A s nižší řadou Bluetooth na telefonu (např. 4.0, 4.1) už hodinky nespárujete. S novými telefony s bluetooth 4.2 nebo 5.0 samozřejmě ano.

Aplikace jen v angličtině

Aplikace k hodinkám je Amazfit. Zde si zobrazíte data z hodinek, sledujete statistiky, můžete synchronizovat do aplikace Strava, ale sem jen vybrané aktivity informace. Nutno dodat, že vše je v angličtině, i přes to, že jde o oficiální českou distribuci.