Pokukujete po chytrých hodinkách s více než desetidenní výdrží, s příjemně kompaktním designem nebo s AMOLED displejem, které by ale zároveň nestály majlant? Pak se jistě zaměřte i na modely od Xiaomi Amazfit, které toho mají opravdu dost co nabídnout, ale přitom nepatří k nejdražším na trhu. AMOLED obrazovka je příjemným začátkem, ale najdeme i nedostatky, zejména pro ty z vás, kdo hledají spíše kancelářský model a spolupráci s hlasovou asistencí. Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS jsou zkrátka někde uprostřed. Tak se na ně podívejme podrobněji.

Stylové hodinky s elegantním hranatým a plochým designem

Sumerové mají patent na kolo a Apple má patent na obdélník. Aspoň tak to v posledních letech na trhu s chytrými hodinkami vypadá. Kdokoliv vyrobí chytré hodinky s hranatým designem, ihned je označována za kopírku Applu. Vůbec nevadí, že ovládací tlačítko je umístěno úplně jinde a že vnitřní prostředí hodinek také vypadá dost jinak.

A tak se nelekněte, když všude najdete informace o tom, že nosíte levnou napodobeninu Applu. Pokud se na to ale podíváme z pohledu množství umístitelných informací, tak obdélník je prostě nejvhodnější tvar, o tom žádná. A proto většina hodinek postupně pofrčí směrem k obdélníku.

Tyhle se vejdou úplně na každé zápěstí

Velkou výhodou chytrých hodinek Xiaomi Amazfit GTS je i jejich tenký design a celkově malá velikost těla, k tomu lehké plastové tělo a hliníkový stylový rámeček. Sklíčko je mírně vypouklé po okrajích, takže vystupuje nad úroveň rámečku, ale je do něj precizně zapracované, celkově je dílenské zpracování na vysoké úrovni, aby hodinky mohly splňovat standard odolnosti na IP68.

Jediným prvkem, který ruší krásně hranatý tvar se zaoblenými rohy, je ovládací tlačítko uprostřed vpravo. Pojďme ale na konkrétní údaje o jejich velikosti a hmotnosti. Rozměry těla jsou následující (v x š x h): 4,3 cm x 3,6 cm x 0,9 cm. Hmotnost hodinek je jen 39 g, a to s páskem.

Samotný pásek je silikonový, široký 20 mm a samozřejmě vyměnitelný, jeho celková délka v originálním balení je 120 mm + 87 mm. Pásek se zapíná na klasickou přezku, takže bude držet spolehlivě. Uživatelési chválí, že je z matného silikonu, pod kterým se kůže při běžném režimu (ne při sportu) nijak extrémně nepotí, někteří dokonce podotýkají, že se jim pod páskem ruka vůbec nepotí.

Chtějí novější nebo dražší telefon

Design je jasně skvělý, hodí se ke všem příležitostem, s vyměnitelným páskem dokonce můžete frčet ven pokaždé sladění se svým outfitem. No jo, jenže velký pozor, tyhle hodinky vyžadují Bluetooth 5.0, což je standard, který se na telefony dává poslední max 3 roky. A na některých novějších, ale levnějších jej stále ještě nenajdete.

Možná pojedou na Bluetooth 4.2, ale automaticky s tím počítat nelze. Jde o formát BLE (low energy), který komunikuje trochu jinak než starší Bluetooth. Se 4.0 si hodinky k mobilu nepřipojíte ani náhodou. Když jse u párování, ještě dodejme, že k němu potřebujete mít v telefonu alespoň Android 5.0 nebo iOS 10.

Samotné hodinky frčí na operačním systému Amazfit OS, který jeho výrobce poměrně tlačí kupředu, a tak s ním můžete podniknout víc chytrých věcí, než s no name levnějšími hodinkami. Ale na úrovni např. WearOS to není.

Jak viditelná je obrazovka na slunci?

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS mají AMOLED displej, což je dobrá zpráva pro všechny, kdo na ně chtějí v budoucnu nahlížet nejčastěji venku. AMOLED displeje jsou velmi dobře viditelní i v denním světle, protože nabídnou dokonalý kontrast se super tmavou černou.

Úhlopříčka displeje je příjemných 1,65 alce, takže výrobce využil většinu prostoru těla hodinek právě pro displej, i když ve srovnání s dražšími hranatými hodinkami jde stále o poměrně velké rámečky. Jenže tyhle hodinky drahé nejsou.

Chráněn je displej sklíčkem Gorilla Glass 3, což u hodinek v podstatě stačí, právě díky malé ploše. A vybrat si můžete snad až zbytečných 35 ciferníků přímo v hodinkách, další pak v aplikaci. Svítivost displeje je vysoká a dokonce je tu i funkce baterky, tedy celý displej se zabělí a svítí vám na všechno, co potřebujete po tmě lépe vidět. Právě proto se nemusíte bát viditelnosti na slunci, vždy bude dobrá, i bez přistínění rukou.

Co hodinky Xiaomi Amazfit GTS umějí?

Ty hle hodinky mají spoustu funkcí. Přestože nestojí zrovna majlant, dokáží nabídnout mnoho sportovních funkcí, ale i další chytré vychytávky tak, jak od hodinek čekáme. Vyjma hlasové asistence a spolupráce s aplikacemi v telefonu (jinými než je domovská aplikace AmazFit).

Sledované sporty funkce tu najdete následovné: chůze, venkovní běh, trailový běh, běžecký pás, cyklistika, rotoped, eliptický trenažér, turistika, lyžování a freestyle. Když si sporty prohédneme, tak můžeme konstatovat, že jejich nabídka pokryje většinu populace. Chybí snad jen raketové sporty. Ve výběru se výrobce trefil do většinového zákazníka.

Sporty samozřejmě nejsou vše, Xiaomi Amazfit GTS nabídnou i notifikace z různých aplikací, měření tepu, krokoměr, monitoring spánku, výpočet kalorií, ušlé vzdálenosti, ale i tempa. Zapojit můžete mnoho senzorů, jsou tu GPS a GLONASS, akcelerometr, barometr, gyroskop nebo senzor intenzity okolního světla.

Hodinky vám prozradí počasí daného dne a nejbližší výhled, ukáží vám světové strany díky digitálnímu kompasu. Spolehnout se můžete také na budík (ten se nastavuje přímo v hodinkách), stopky, odpočet, vyhledání odloženého telefonu (pokud bude do 10 metrů od hodinek). Umějí i na dálku ovládat hudbu v telefonu nebo videa na Youtube, takés spoušť foťáku.

Specialitou posledních modelů je PAI (Personal Activity Intelligenc) a také intervalový trénink. Hodinky vám samy na základě naměřených dat vypracují rozvrh pohybové aktivity tak, abyste s hodnotou PAI zůstali co nejdéle nad 100.

Proč? Protože výrobce studiemi na několika tisících lidí prokázal, že kdo je v PAI nad 100 body, ten má menší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, srdečního onemocnění a cukrovky 2. typu, prostě civilizačních chorob souvisejících s krevním oběhem.  Ty tam jsou doby, kdy se dobrá kondice odvozovala jen od kroků denně podniknutých, nyní se kombinuje i s naměřenými tělesnými funkcemi, resp. s tepem.

Hovory, SMS nebo NFC nečekejte

Hodinky Xiaomi Amazfit GTS jsou spíše základním modelem, takže nečekejte, že byste si s nimi zavolali (ani přes Bluetooth v telefonu) nebo že byste s nimi zaplatili. Stejně tak chybí měření krevního tlaku nebo množství kyslíku v krvi. Nemají hlasovou asistenci a neumějí reagovat na SMS nebo chatovou zprávu ani jednoduchou a předem nastavenou odpovědí. Zkrátka: základní model za základní cenu, na druhou stranu, mnoha uživatelům může právě tohle do sytosti stačit.

Na druhou stranu ale musíme uznat, že aplikace AmazFit je jednoduchá, přehledná a nabídne na rychlý dosah vše, co právě v hodinkách potřebujete pořešit, nebo statistiky, na které se právě chcete podívat. Nic se nemusí složitě hledat a její ovládání je prostě intuitivní. V aplikaci je čeština.

Jak komunikují s okolím?

Hodinky Xiaomi Amazfit GTS mají pouze Bluetooth a GPS plus GLONASS, žádný jiný komunikační kanál u nich nečekejte. Rozhodně nejsou náhradou telefonu, ale dokonce ani usnadněním komunikace, protože nepodporují odesílání textových zpráv. Prostě jen monitorují stav vašeho telefonu a vaši kondičku – jde proto spíše o model pro sportovce než do kanceláře a pro každodenní pracovní život.

Nové aplikace a funkce nelze do hodinek dosnastavit, jak jsou, tak zkrátka i zůstanou. V hodinkách čeština není, ale jsou tu výrazné ikonky, které vám okamžitě prozradí, co to vlastně je, to anglické slovo, co se v menu právě objevilo.

Výdrž na jedno nabití trochu zklame

U Amazfit modelů jsme tak nějak zvyklí na extrémně dlouhou výdrž. I okolo 30 dní. Jenže tohle u hodinek Xiaomi Amazfit GTS prostě neplatí. Dostanete se na 7 – 10 dní, podle toho, jak hodinky používáte. Výš ale rozhodně ne. Proto pokud se poohlížíte po hodinkách, co budete nabíjet jednou za tři týdny, tady nehledejte.

A co na ně uživatelé?

Uživatelé se v reakcích na hodinky Xiaomi Amazfit GTS dělí do dvou hlavních skupin. Ta první je s nimi zcela spokojená, protože si tito lidé kupovali sportovní hodinky, které nabídnou základní sportovní funkce a PAI měření a výpočty, které se propojí s telefonem a nabídnou notifikace, nebo které se neleknou vody a také poměrně dlouho vydrží na jedno nabití (více než týden).

Druhá kupinka uživatelů jsou ti, kdo jsou z klamaní z absence pokročilých kancelářských funkcí, které u hodinek s tímto designem zkrátka už čekali. Jenže Xiaomi Amazfit GTS prostě nejsou modelem do kanceláře a do auta, ale hlavně na sport, prostě o něco větší fitness náramek s větším a přehlednějším displejem. A s tímto vědomím se musejí pořizovat.

Někteří uživatelé si postěžovali, že zakloněním zápěstí dozadu se snadno (a nechtěně) vypne sledování sportovní aktivity, což je ale problém všech hodinek s ovládacími tlačítky po straně hodinek. V nastavení nelze určit, že během aktivity se má tlak na ovládací tlačítko ignorovat.

Všichni jsou poměrně spokojení s AMOLED displejem, s jeho viditelností na slunci, s designem nebo s nabídkou ciferníků a dalších podrobnějších nastavení. Ještě drobnost na závěr: vzhledem k tomu, že jde o AMOLED displej, tak vězte, že čím tmavší ciferník, tím méně energie bude brát, protože při zobrazení černé jsou pixely vypnuté. To samozřejmě platí i u telefonů, kdekoliv, kde je AMOLED displej.