Hledáte ty nejzákladnější chytré hodinky z úplně nejzákladnější cenou, která je nižší než u většiny chytrých náramků, protože je sháníte pro školou povinně dítě, aby vám mohlo kdykoliv zavolat či napsat, že dorazilo, kam mělo – aniž by k tomu potřebovalo mobil? Pak jste určitě narazili i na několik modelů značky Smartomat. Značka je česká a funguje na úzké spolupráci s čínskou výrobou a čínským software, díky čemuž se modely mohou prodávat za poměrně nízké ceny, na druhou stranu jde pak o hodinky, od nichž nelze čekat zázraky, alespoň ne tedy u těch, co se s cenovkou vejdou do 1 000 Kč. Pojďme se podívat, co vám nabídnou chytré hodinky Smartomat Squarz 1, co vám naopak nenabídnou a na co se při rozhodování o nich zaměřit.

S těmihle hodinkami si i zavoláte

Chytré hodinky Smartomat Squarz 1 jsou cenově rozumnou volbou pro rodiče dětí, které už mají jakousi dávku samostatnosti a pohybují se po městě nebo mezi vesnicemi (při dopravě do školy a kroužku, ke kamarádům) sami. Mají totiž slot na SIM kartu, reproduktor a mikrofon, takže si s nimi může jejich majitel kdykoliv zavolat, i když nemá telefon u sebe. Tedy vlastně má, ale je na zápěstí.

Samozřejmě, že je tu hlasitý odposlech, takže kolemjdoucí uslyší i druhou stranu hovoru, ale to se dá tolerovat. A když se dítě stydí, že by mělo „volat mamince“, může jen napsat SMS, má totiž k dispozici podobnou klávesnici, jaká byla na tlačítkových telefonech. Zde je samozřejmě virtuální a přímo na obrazovce. Malé dětské prsty se na jednotlivá písmenka spolehlivě trefí. Využít se dá i předchystaných SMS.

K nejmenším ale tento model nepatří

Chytré hodinky Smartomat Squarz 1, přestože jsou skvělé pro děti právě pro snadné volání, aniž by musely tahat mobil po kapsách, ale velikostně tomu neodpovídají, na dětském zápěstí jsou opravdu velké. Proto než se rozhodnete o jejich koupi, pokud by měly být určeny pro dítě, nejprve si ověřte, jak na jeho zápěstí budou sedět následující rozměry (v x š x h): 4,8 cm x 4 cm x 1,1 cm. Celkově hodinky váží 53 g, což také není zrovna málo.

Design ovšem zaujme

Chytré hodinky Smartomat Squarz 1, přestože jsou celkem velké, dokáží svým designem zaujmout. Zapínají se na silikonový pásek, který má dvě pojistky, aby se nerozepnul. Na čelní straně najdete poměrně velkou obrazovku a také mikrofon vkusně vetknutý přímo do sklíčka.

Navíc si můžete vybrat z několika barevných variant, k mání je barva černá, bílá, modrá, zelená, červená, růžová. Hodinky proto mohou být výrazné barvy na dětském zápěstí, nebo si pořídíte neutrální bílé či černé pro sebe.

Levné, ale bohaté na HW výbavu!

Chytré hodinky Smartomat Squarz 1 jsou opravdu poměrně levné. Ale nechybí jim ani reproduktor a ovládací tlačítko, ale pozor, ani fotoaparát! Vše v kovovém rámečku a lesklém provedení. Ano, i fotky můžete tímhle „telefonem na ruce“ pořizovat. Samozřejmě nebudou aspiranty na výstavy, ale zachytí to hlavní, co budete potřebovat zvěčnit, uloží se na micro SD kartu, pokud ji do hodinek dáte.

Takže tu máme slot na nano SIM kartu a na micro SD kartu, mikrofon, reproduktor, čočku fotoaparátu, k tomu senzory na měření počtu udělaných kroků a pro sledování spánku. To rozhodně není malá výbava, když ji srovnáme s cenou za tento model.

Jak je to s displejem?

Od displeje nečekejte žádné zázraky. Chytré hodinky Smartomat Squarz 1 dostaly velký displej, má úhlopříčku 1,54 palce, a to je poměrně velká obrazovka i na hodinky. Jenže na této velké ploše je rozlišení pouze 240 px x 240 px, což znamená, že displej je trochu kostičkovaný – kdo dobře vidí na blízko, ten kostičky rozliší. Ale to neznamená, že byste na displeji špatně viděli. Jen to prostě nebude hitparáda.

Na domovské obrazovce si můžete nastavit 3 různé ciferníky, a tím si hodinky přizpůsobit svým potřebám. V aplikaci pak donastavíte další podrobnosti, ale o nich později. Můžete si tu nastavit provoz v několika jazycích.

Displej je dotykový, to je jasné. Reaguje podle zkušeností uživatelů poměrně spolehlivě. Vyťukat písmenka do textové zprávy je snadné pro děti, ale téměř nemožné pro muže s velkými prsty. Nicméně běžné ovládání je snadné i pro silnější prsty, protože se využívá kombinace gest a tlačítka, což je ve výsledku poměrně rychlý pohyb v menu.

Díky rozložení menu do kruhu okolo středu obrazovky je na jedné obrazovce poměrně pestrá nabídka, hodinkami se nemusí nijak složitě cestovat a přepínat mezi stránkami menu, než najdete ikonky, které právě potřebujete. Přitom to výrobci dovolilo dodat do hodinek dodat širokou nabídku funkcí. K těm se dostaneme za chvilku.

S baterií už je to horší

Přítomnost SIM karty, stálé spojení se sítí, k tomu Bluetooth 4.0, to bere dost energie, a podle toho i výdrž baterie vypadá. Sice je velká, má na hodinky úctyhodných 380 mAh, ale i tak vydrží 1 – 2 dny při běžném použití, nebo 4 – 5 dní v pohotovostním režimu, tedy bez propojení s telefonem. Smířit se proto musíte, že chytré hodinky Smartomat Squarz 1 budete nabíjet téměř denně.

Dobrou zprávou ale je, že baterie je vyměnitelná. Bude častým nabíjením poměrně trpět, a tak je dobré, že ji můžete nechat vyměnit. Na druhou stranu je jasné, že odolnost hodinek nebude nijak vysoká, pouze na běžné postříkání vodou při dešti. Takže při mytí rukou raději opatrně, do sprchy je vždy sundejte.

Co vlastně tyto hodinky umějí? Podíváme se na jejich funkce

Funkce hodinek rozdělme na dvě skupiny – na ty, co hodinky umějí i bez propojení s telefonem, resp. aplikací v telefonu, a pak na ty, co hodinky nabídnou, když si je s telefonem propojíte. Vzhledem k tomu, že hodinky jsou opravdu dobře vybaveny po stránce HW, je výčet jejich samostatných funkcí poměrně dlouhý.

K první skupině náleží tyto funkce: volání přes SIM, SMS, kontakty, fotoaparát, galerie, krokoměr, kalkulačka, kalendář, budík, zvukový rekordér, měření spánku. A ke druhé skupině, tedy po propojení s telefonem, pak tyto: bluetooth volání, SMS, notifikace, kontakty, dálková spoušť fotoaparátu, ovládání hudby, Anti-lost – tedy upozornění na velkou vzdálenost mezi hodinkami a telefonem.

Kde jsou sportovní funkce?

Chytré hodinky Smartomat Squarz 1 nemají sportovní funkce, tedy pokud nepočítáme pedometr. Nejsou to totiž hodinky pro sportovce, ale zařízení, které má do jisté míry nahradit telefon (bez internetu) a které je pohodlně umístěné na ruce. S tímto vědomím je nutné k jejich koupi přistupovat. Využijete je proto třeba při řízení auta nebo právě jako kontrolní bod pohybu vašeho dítěte a jeho bezpečí.

Se kterou aplikací je spojíte? Je tu i čeština?

Mediatek SmartDevice, to je aplikace, se kterou se hodinky Smartomat Squarz 1 ve smratphonu propojují. Co propojením získáte, když jsou v hodinkách skoro všechny funkce běžného telefonu? Jde hlavně o notifikace z internetových chatů a o emaily, které si v aplikaci můžete nastavit, aby vám chodily do hodinek. Samotné hodinky totiž na wi-fi nepřipojíte.

Čeština v aplikaci je, ale připravte se na trochu lámanosti, ne vždy je překlad přirozený. Další jazyky, co jsou v hodinkách a aplikaci k mání, je čeština, angličtina, polština, němčina, ruština a jiné. Čeština je v aplikaci v některých místech nedopřeložená, takže číst stejně máte anglicky, nicméně ikony nahradí některá slova, orientace v hodinkách a aplikaci se zvládnout dá.

A pozor! Hodinky plnohodnotně propojíte jen a pouze s Androidem, zato již od verze Android 2.3 a výš. Takže ano, propojíte je i s velmi starým smartphonem. Propojení s iPhonem je také možné, a to od verze iOS 8.0 a vyšší, jenže tady nebudou fingovat SMS, veškeré notifikace a tichý režim.

A co na ně uživatelé?

Uživatelé si chválí hodinky za to, že jim nahradily mobilní telefon. Samozřejmě ne smartphone, ale klasický mobil na SMS a na volání. Zpracování hodinek podle jejich postřehů není nejkvalitnější, ale hodinky fungují. Bez SIM karty jsou spíše nevyužitelné, proto je fajn se na koupi SIM katy připravit, případně si u operátora vyřídit dublovanou SIM (se stejným číslem).

Uživatelé zmiňují, že hodinky unosí i děti a že jsou rádi, že jsou s dětmi ve spojení, aby je jednoduše zavolali, že už mají fičet od kamaráda nebo zkrátka z venku domů. Pochybnosti mají o výdrži pásku anebo sklíčka na hodinkách, je nutné s nimi zacházet opatrněji.