Hledáte větší, ale přitom lehké chytré hodinky, které zvládnou základní komunikace s telefonem a umějí i sledování nějakého sportu, změří tep, zkrátka normální chytré hodinky bez zbytečných doplňků, elegantní a dost velké? Jistě jste v hledání narazili i na příjemně levný model Smartomat Roundband 2, který je pohybuje s cenou okolo tisíce korun a na první pohled vypadá velmi sympaticky. Sice je nabízen jako model dámský, ale podle reakcí uživatelů je spíše unisex. Co dokáže tento model nabídnout, může splnit vaše očekávání? Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Opravdu velké tělo, ale s nevyužitou plochou pro displej

Chytré hodinky Smartomat Roundband 2 nabídnou velké a krásně ploché tělo, s kvalitní zpracováním, na které je radost se podívat. Hodinky díky tomu působí velmi elegantním dojmem, zejména v modrém a bílém provedení. V nabídce je ještě i černá a růžová varianta, které jsou ale u hodinek už natolik něžné, že extrémní designovou výhodu nenabídnou, ale jen příjemně doplní.

Na obrázcích z e-shopů vypadají hodinky, jako by měly displej přes celou čelní stranu, ale nemají. Ve skutečnosti je displej čtvercový, poměrně malý – protože pod ním je ještě dotyková plocha k ovládání hodinek. Takže prostor hodinek je graficky a informačně nevyužitý, což pak vlastně bere důvod k tomu, aby byly hodinky tak velké. Velikost je tu prostě jen pro oko, budou totiž dobře vypadat na velkých zápěstích.

Ale abychom mluvili konkrétně, tady jsou velikostní parametry – velikost těla hodinek je následující (v x š x h): 4,5 cm x 5 cm x 1 cm, hmotnost hodinek je 40 g, maximální obvod zápěstí, na které lze hodinky s originálním páskem nasadit, je 22,5 cm. Hodinky mají certifikaci IP67, a podle toho i vypadá jejich dobré dílenské zpracování. Bez obav si s nimi můžete mýt ruce nebo běhat či jezdit na kole i v dešti. Nijak je neohrozí ani vaše výraznější pocení.

Jak je na tom samotný displej a je dotykový?

Samotný displej není dotykový, dotykem se ovládá jen ploška pod displejem, na kterou hodinky reagují. Co se rozlišení a technologie displeje týká, budete možná spokojení. Jeho úhlopříčka je 1,3 palce, tedy opravdu málo na celkovou velikost obrazovky, protože strany čtverce, které tvoří obrazovku, jsou dlouhé jen 2,4 cm (ale tělo hodinek Smartomat Roundband 2 má průměr 4,5 cm).

Při úhlopříčce 1,3 palce je tu rozlišení obrazovky 240 px x 240 px, což není zrovna moc, ale není to ani málo. Pixely uvidíte, nicméně čtení informací z obrazovky vám nijak neztíží. Skvělou zprávou je, že sem výrobce dal TFT LCD displej.

Co to znamená? Že ho skvěle uvidíte i na sluníčku. Využívá totiž odrazu slunečních paprsků, které proniknou dovnitř do displeje a zase se z něj vysvítí ven, díky čemuž uvidíte veškeré údaje vždycky dobře. Sami uživatelé tento fakt také potvrzují. Kdo rád rozsvícení displeje po otočení zápěstí směrem k očím, muže si jej nastavit. Jen počítejte se zpožděním mezi otočením a rozsvícením obrazovky, cirka 1 – 2 vteřiny.

Jako zajímavost ještě uveďme, že displej je tzv. dynamický, to znamená, že symboly v menu se pohybují. Jde o ozvláštnění vzhledu hodinek, nijak ale neruší. Co může zklamat, je chybějící čeština, která není v hodinkách – ale pozor, je v aplikaci. Nicméně jsou ikony v hodinkách Smartomat Roundband 2 natolik vypovídající, že je stejně budete ovládat podle obrázků. Vedle angličtiny je v nabídce ještě čínština, němčina, francouzština, španělština, ruština a italština.

Čím se hodinky Smartomat Roundband 2 ovládají?

Ovládání hodinek Smartomat Roundband 2 je snadné, intuitivní, potřebujete umět zacházet jen s dotykovou ploškou pod displejem a s ovládacím tlačítkem po straně hodinek. Na kterém místě v menu právě jste, to se vám vždy zobrazí v podobě vyplněného kolečka mezi ostatními, v horní části displeje.

Nahoře se totiž vždy zobrazí počet listů nabídky, ve které právě jste, a jak jimi putujete, posouvá se i označení polohy, kde právě jste. Jako první položka je vždy šipka zpět. Na ní když stisknete plošku dlouze, posunete se o úroveň zpět do nadřazeného menu.

Dotyková ploška pod displejem reaguje na dotyk a na dlouhý stisk. Dotykem se posouváte mezi nabídkami, dlouhým stiskem se dostáváte dovnitř nabídky v menu nebo přímo spouštíte danou funkci, třeba sledování konkrétní sportovní aktivity.

Ovládací tlačítko je doplňkem k ovládání hodinek, urychluje pohyb v menu tím, že jedním krátkým stiskem vás odkudkoliv vrátí zpět o jednu úroveň. A dvěma stisknutími vás šoupne rovnou na domovskou (základní) obrazovku hodinek.

Jak dlouho vydrží baterka?

Výdrž baterie nepatří k nejkratším na trhu, ale není ani moc dlouhá, při běžném režimu se dostanete na 4 dny, v nouzovém režimu (bez spárování s telefonem) se můžete dostat na 15 dní. Vzhledem k tomu, že je kapacita jen asi 140 mAh, nejsou hodinky nijak energeticky náročné. Škoda, že se do tak velkého těla nevešla baterie větší.

Nabíjení je trochu komplikovanější, protože musíte hodinky zacvaknout do nabíjecího pouzdra, nikoliv k nim jen snadno přiložit magnetickou nabíječku. I zde je nabíjení magnetické přes piny, ale zkomplikované právě nasazováním pouzdra.

Jak funguje propojení s aplikací?

Chytré hodinky Smartomat Roundband 2 se propojují v telefonu s aplikací Da Fit. Ta je i v češtině a lze ji nainstalovat na Android i iOS, a to od verze Android 5.0 a iOS 8.0. To znamená, že je spojíte i se staršími telefony, naštěstí je tu Bluetooth 4.0. které ve starších telefonech již bývá také.  Spárování je snadné, hodinky se poté, co jste odešli od telefonu moc daleko, zase připojí, nemusíte to dělat ručně.

Které funkce čekat? Ukáže se i předpověď počasí?

Funkční je v hodinkách Smartomat Roundband 2 poměrně dost, zejména když zohledníme jejich cenu. Co umějí? Je to krokoměr, ušlá vzdálenost, spálené kalorie, tepová frekvence, krevní tlak, saturace kyslíku v krvi, stopky.

Hodinky sledují i zajímavou škálu sportů, konkrétně: běh, chůze, jízda na kole, švihadlo, basketbal, fotbal, badminton. Takže pokud děláte některý z těchto míčových sportů. Jistě budou hodinky zajímavým pomocníkem při sledování aktivního času.

Sledování spánku je možné jen od 22 do 8 hodin, v jiných časech to hodinky dělat nebudou. Notifikací chodí široká paleta: příchozí hovor, SMS, chatovací aplikace, přičemž se ukládají poslední 3 notifikace. Hodinky ale neumějí smajlíky. A bohužel nezvládnou ani emaily. Připravte se ovšem na vibrace všech vibrací. Jsou totiž velmi dlouhé a hlavně dost silné. Až se vaši kamarádi rozpovídají, nebudete se stačit divit…

Využijete možná i dálkové ovládání fotoaparátu a hudby v telefonu nebo třeba stopky, se kterými si změříte trvání všeho, co zrovna budete potřebovat. Nechybí ani informace o aktuálním počasí a jeho předpověď na nejbližší dobu.

A co na ně uživatelé?

Samotní uživatelé, kteří si hodinky koupili pro základní přehled o dění v telefonu a o své fyzické aktivitě, na občasné sledování tlaku a saturace krve kyslíkem i tepu, jsou s hodinkami poměrně spokojení. Zklamáním je malý displej, chválí si ale jeho dobrou viditelnost na slunci. Hodinky jsou podle nich lehké a velmi snadno se nosí všem, kdo mají velká zápěstí. Pro drobné slečny ale rozhodně nejsou.

Dálkové ovládání foťáku a hudby je jen základní, takže rozhodně tady nenastavíte detailní parametry, jen stisknete spoušť nebo pustíte, zastavíte či přeskočíte písničku. Postrádají funkci „najít telefon“, která je sice u hodinek uvedena, ale ve skutečnosti v nich není.

Uživatelé si občas postesknou, že v hodinkách chybějí statistiky, historie se tu neukládá, přenáší se rovnou do aplikace v telefonu. Po spuštění sledování sportu se sice zobrazí základní sledované údaje, ale brzy se vrátí domovská obrazovka – takže pro sledování vývoje vaší aktivity vždy musíte stisknout tlačítko na straně hodinek nebo klepnout na ovládací plošku pod displejem.