Samsung poměrně nedávno poslal do světa nový model řady Watch Active, konkrétně Samsung Galaxy Watch Active2. my se podíváme na větší variantu, tedy s průměrem 44 mm. V nabídce je i dámská varianta, resp. model pro menší zápěstí a jemnější prsty, s průměrem 40 mm. I když je rozdíl jen 4 mm, výsledek je dost jiný. Větší hodinky jsou nadupanější větší baterkou, a to není jediný rozdíl. I proto se v recenzi nyní budeme věnovat jen jednomu z nich.

Tradičně kulatě

Přestože většina hodinek přechází na hranatý design, kam se lépe umísťují informace, kterých chceme mít v hodinkách stále více, drží se Samsung hodinky tvaru kulatého. A není se co divit, dokonale mu přizpůsobily nabídku menu a cestování v něm, ale také zobrazování textu.

44 mm varianta je poměrně velká, opravdu spíše pro pány, přestože nabídne i zlatavé růžové provedení. Velikostní parametry jsou v tomto případě následující: Rozměry (v x š x h): 44 mm × 44 mm × 10,9 mm. A hmotnost je příjemných 30 g, což je při této velikost asi až neuvěřitelné a hlavně velmi příjemné na stálé nošení.

Vyměnitelný pásek a dotykové ovládání

U hodinek je také standardně vyměnitelný pásek. Ten v základní nabídce je silikonový, s klasickou přezkou, takže držet budou hodinky na ruce spolehlivě. Druhý konec pásku zastrčíte dovnitř, pod řemínek, což ale může vést u štíhlejších lidí k posunu ciferníku na zápěstí dále od těla, to dělá sledování hodinek méně pohodlným. Samozřejmě si zvyknete, ale fajn s tím počítat předem. Pásek obejme zápěstí s obvodem od 14 do 21 cm.

Zadní strana těla hodinek je plná senzorů, ale nenajdete tu klasické nabíjecí piny, protože se Samsung Galaxy Watch Active2 nabíjejí bezdrátově. Konstrukce je převážně hliníková, s ovládacími tlačítky po straně. Displej je však dotykový, v ovládání se střídají gesta a ovládací tlačítka, což významně urychluje ovládání i tak složitého zařízení, jakým Samsung Galaxy Watch Active2 jsou.

To samozřejmě neznamená, že by se s nimi nenaučil začátečník. Naučí, jen bude muset z počátku prostě více studovat návod, aby rozklíčovali ty spousty možností, které hodinky nabízejí. Pro zkušenější geeky je ovládání intuitivní. Složitost totiž není v komplikovanosti, ale v šíři nabídky v menu, včetně hlasové asistence, kterou si jistě užijete.

Na volání přes eSIM, na psaní i kreslení

Ano, i na kreslení. Když máte chuť, můžete pomocí tahu prstů po obrazovce prostě něco nakreslit a odeslat jako zprávu. Hodinkami se dovoláte, dokonce jen samostatnými hodinkami, protože podporují technologii eSIM, jedná se o tzv. vzdálené poskytování SIM.

SIM karta není plastová, ale pouze virtuální, nicméně funguje plnohodnotně, protože čip SIK karty je zabudován přímo v hodinkách, jen jej naprogramujete na konkrétní tel. číslo. Z hodinek tak máte smartphone, jen o něco pomalejší a samozřejmě s výrazně menším displejem. Jen pozor, chybí program na správu souborů, složek apod., takže plnohodnotně z nich smartphone ještě neuděláte.

Jen pozor, hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 u některých aplikací dovolují jen a pouze odpovědi na notifikaci, nikoliv napsání nové zprávy. Psaní zpráv bude aktivní jen tehdy, když hodinky spárujete se svým telefonem a se správnou aplikací, v mobilech jiné značky než Samsung bude nutné nainstalovat ještě jednu aplikaci navíc, eSIM však umí běžet samostatně.

Jak rychlé jsou?

Všechny procesy budou celkem plynulé, protože chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 jsou vybaveny operační pamětí o velikosti 768 MB, a to stačí pro svižný provoz tohoto zařízení. Poměrně hezky poběží i wi-fi, takže se ladně dostanete na stránky, které jsou upraveny pro hodinky, využít můžete i podcasty pro hodinky a spoustu dalších drobností, které už v mobilu pokládáme za samozřejmost, ale s hodinkami si je zatím ještě nespojujeme.

Co se vnitřní paměti týká, celkem je tu k mání 4 GB prostoru. Operační systém (zde Tizen Based Wearable OS 4.) není extra velký, a tak zbude i dost místa pro vaši hudbu. Celý chod hodinek zajišťuje procesor Exynos 9110, s frekvencí 1.15GHz. Podrobnější klasifikace je CA53 – a ještě prozraďme, že má dvě jádra, T720 GPU, 10nm.

Jak je to s obrazovkou?

Samsungy si vždycky zakládaly na pěkných displejích, s jemným rozlišením a hlavně s krásnými ciferníky. Ani Galaxy Watch Active2 nejsou výjimkou, výrobce je osadil Super AMOLED displejem s průměrem 1,4 palce. Trochu zamrzí, že v těle s průměrem 44 mm je pro displej jen 34 mm, centimetr zbytečně berou rámečky.

Dojem ale spraví rozlišení, které je tu 360 px x 360 px. Ještě dodejme, že displej je tzv. Full color AOD, před poškozením jej chrání tvrzené sklo Gorilla® Glass DX+, které se chlubí odolností při pádu hodinek nebo i při nárazu během nošení, nešikovným pohybem.

Dotyková vrstva reaguje okamžitě a na jemné pokyny. Podle ohlasů uživatelů se nestane, že by hodinky „odmítly poslušnost“. Mně osobně prošly rukama již dva modely od Samsungu – a nikdy se nestalo, že by se sekaly nebo nereagovaly na dotykové ovládání.

Sportovní a zdravotní funkce dokazují, že jde o současnou špičku v nabídce, přitom za rozumnou cenu

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 mají spoustu senzorů, včetně v současně nejnovější vychytávky v podobě EKG. Tento model je vybaven monitorováním srdeční frekvence, kterou sleduje pomocí 8 fotodiod, již zmíněným elektrokardiogramem (EKG), akcelerometrem, také samozřejmě gyroskopem a barometrem k tomu.

Nechybí ani senzor okolního světla pro adaptivní jas. Ze zdravotních funkcí proto dodejme ještě VO2 Max, čili ukazatele fyzické zdatnosti, monitoring spánku, sledování stresu, trénink relaxačního dýchání.

Ze sportovních funkcí tu pak najdete krokoměr, výpočet vzdálenosti nebo spálených kalorií, dále intervalový trénink, měření rychlosti a tempa, měření vzdálenosti, samozřejmě též záznam trasy pomocí GPS a map. Co se sledování aktivit týká, v hodinkách jsou přednastaveny běh, cyklistika, plavání, turistika, fitness, veslování, chůze a jóga.

Konektivita samozřejmě zahrnuje i Apple

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Active2 mají širokou konektivitu. S okolím komunikují pomocí Bluetooth 5.0, Wi-Fi, dále GPS, GLONASS nebo Beidou, k tomu připočítejte ještě NFC. Spárovat je můžete s Android telefony od verze Android 5.0 a iOS 9.0, jen pozor, telefon musí mít Bluetooth 5.0, aby párování fungovalo, možná pojede i Bluetooth 4.2, ale nižší nikoliv.

Baterie ovšem nepotěší

S tou spoustou funkcí, senzorů a připojení je jasné, že se bere poměrně dost energie na běžný provoz, o sledování aktivit nebo připojení na GPS ani nemluvě. Proto hodinky vydrží nabité okolo dvou dnů, ve sportovních režimech i třeba jen jeden. Zatím jsme se nedopracovali k efektivnějším bateriím, které by i při malých velikostech pojaly více energie, takže se pro používání opravdu chytrých hodinek musíme smířit s každodenním nabíjením. Naštěstí je bezdrátové, což dělá tento proces o malinko snazším.

A co na ně uživatelé?

Uživatelé jsou s hodinkami Samsung Galaxy Watch Active2 nadmíru spokojeni, tedy až na baterii. Přáli by si delší výdrž na jedno nabití, ale s tím se musíme smířit, že ještě nějakou dobu potrvá, než to bude možné. Uživatelé si chválí jemný displej, přehledné menu a velmi snadné a hlavně relativně rychlé ovládání.

Spokojení by byli s možností platit hodinkami, pokud by byla v ČR aktivní. Reálně spokojení teď už jsou s wi-fi připojením a hlavně s eSIM, která zcela nahradí telefon. Hodinky samozřejmě mají mikrofon i reproduktor – a pokud nosíte bezdrátová sluchátka, řeč volaného nikdo z okolí neuslyší, podobně jako u telefonu.

Uživatelé si chválí i kompletně české menu, spoustu stažitelných ciferníků nebo možnost zobrazovat všechny statistiky a mapy přímo v hodinkách. V telefonu je nutné mít staženy dvě aplikace, když nejste majiteli telefonu od Samsungu, což některé uživatele obtěžuje. Někteří uživatelé by uvítali více nastavitelných sportovních aktivit.

Co si uživatelé chválí, je výkon reproduktoru, příjemný pásek, který je součástí originálního balení, nebo i bezdrátové nabíjení. GPS drží podle jejich zkušeností signál velmi dobře, i například v lese. Upozorňují ale, že EKG je sice zabudované, ale zatím není pro ČR aktivované. Uživatelé by uvítali zlepšení nabídky obchodu s aplikacemi pro hodinky.