Chytré hodinky se vyvíjejí kupředu mílovými kroky. Důkazem toho jsou i GALAXY Watch od značky Samsung. Jsou vyráběny ve dvou velikostech a třech designech. Pro urostlé muže jsou určeny stříbrné hodinky s průměrem těla hodinek 46 mm, ženám a drobnějším pánům pak sednou hodinky s průměrem 42 mm, které jsou k mání ve variantě růžovo – zlaté nebo v barvě s dramatickým označením půlnoční čerň.

My se zaměřme na větší hodinky pro urostlé pány. Jako obvykle jde o vydařený kousek, Samsung si na svých produktech opravdu nechává záležet. Z minulých modelů tu zůstala osvědčená otočná lunetka, která slouží k rychlé navigaci v rozsáhlém vnitřním menu hodinek. A je to dobře, lunetka urychlí cestování hodinkami, a to jak mezi jednotlivými položkami menu, tak vevnitř každého menu, kde bývá ještě spousta upřesňujících nabídek.

Pojďme se podívat, proč jsou hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm jen pro urostlé muže. Jejich velikostní parametry jsou totiž následující: rozměry (v x š x h): 46 mm x 49 mm x 13 mm, A váha bez pásku je celých 63 g, s páskem tedy přes 80 g. A to opravdu není málo. Hodinky jsou velké a potřebují sedět na mohutném zápěstí.

Hodinky jsou poměrně vysoké (nebo chcete-li: hluboké), celých 13 mm, což je pro oblékání, vysvlékání nebo lovení hodinek z pod rukávu bundy celkem dost. O hodinky se často zachytává, s tímhle musíte počítat.

Designově jsou však dovedeny k dokonalosti, v oblasti svých vnitřních funkcí také, ale jen pro ty z vás, kdo se příliš nezajímáte o sport. Měření sportovních aktivit totiž tyto hodinky příliš nezvládají. Sice jsou na mnoho aktivit nastaveny, ale jak potvrdilo jich mnoho jejich uživatelů, přesné moc nejsou. změří vám i plavání, když zadáte délku bazénu, protože jsou vodotěsné až do 5 ATM, krytí mají IP68.

Ale kroky, spánek a další analýzy sportu, to jim moc nejde. Také aplikace k měření sportovních výkonů příliš nepřispívá, statistiky sice zobrazíte, ale chybějí důležité údaje, podrobné nastavení apod. I když si stáhnete Samsung Health aplikaci, která je pro sledování sportovního výkonu tou nejlepší pro hodinky Samsung, stejně se nedostanete na úroveň jiných sportovních hodinek.

Ovšem pozor, od výrobce je to víceméně záměr, protože tohle nejsou hodinky zaměřené na sport. Samsung pro vyznavače sportu dělá zcela jiné modely, které jsou spolehlivé a jejichž data se v aplikaci zobrazují zcela jinak.

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm jsou designové hodinky určené pro všechny, kdo chtějí mít jednak nádherné a luxusní chytré hodinky, jednak chtějí mít slušnou náhradu chytrého telefonu přímo na svém zápěstí. V České republice se sice neprodává LTE varianta hodinek, kam by se dala nahrát eSIM, takže by šlo telefonovat přímo z hodinek, ale to práci s nimi až tolik nevadí.

S hodinkami Samsung Galaxy Watch 46mm si můžete zavolat i tak, jen musíte mít po ruce svůj telefon. Po ruce znamená do deseti metrů, kam dosáhne signál Bluetooth 4.2. Hodinkami si tedy zatelefonujete, mají mikrofon i hlasitý reproduktor.

Můžete na nich napsat zprávu (jak SMS, tak zprávu na chat), která se ťuká přímo do displeje, kde je klávesnice simulující tlačítka tlačítkového telefonu a kde je zapnutá T9, jinými slovy predikce jazyka. Navíc tu máte rychlé odpovědi rovnou předepsané, můžete si předepsat i vlastní. K tomu velkou baterii smajlíků. A aby toho nebylo málo, můžete zprávu i nakreslit, prstem na displej. A poslat do chatu nebo jako MMS.

V hodinkách máte vždy perfektní přehled o dění ve vašem telefonu. O všem totiž chodí notifikace, které se jednak ukládají do paměti, ale se kterými můžete hlavně hned pracovat, odpovídat na ně. Zobrazí se vám totiž i emaily.

Hodinky mají svou Wi-Fi, dále Bluetooth 4.2, poměrně silnou A – GPS a GLONASS, také NFC, které můžete využít k snadnému přenosu souborů mezi telefonem a hodinkami. Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm totiž mají vnitřní paměť o velikosti 4 GB, takže se vám sem vejde hezká řádka písniček. Něco samozřejmě zabírá systém, ale stále je paměť dost velká na mnoho skladeb, které si můžete pouštět jak nahlas (což není nejlepší nápad), tak do bluetooth sluchátek.

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm mají displej velký a výrazný, s jemným rozlišením. Průměr displeje je 1,3 palce, jeho rozlišení je 360 x 360 PF. Jde SUPER Amoled záležitost, která je díky silnému podsvícení dokonale viditelná i ve dne v terénu. Na přímém slunci stačí menší přistínění rukou. Obrazovka je chráněna ochranným tvrzeným sklem Corning® Gorilla® Glass DX+.

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm jsou k dispozici ve stříbrné barvě. Tělo hodinek je zespod plastové, se senzorem tepu, mikrofonem a reproduktorem. Horní část pokrývá ušlechtilá ocel, jejích součástí jsou i dvě hlavní ovládací tlačítka.

Pásek dělá hodinkám trochu ostudu. Je silikonový, 22 mm široký, ale design rozhodně neodpovídá luxusnímu vzhledu těla. Naštěstí je pásek vyměnitelný, takže za něj můžete pořídit jakoukoliv 22 mm náhradu.

Zajímavá je kapacita baterie, ta je 472 mAh, což hodinkám propůjčuje výdrž na několik dní. Při běžném provozu okolo tří, při úsporném režimu i šest. Nabíječka je originální, pouze pro tyto hodinky. Jde o nabíjecí křesílko, nabíjení je magnetické a bezdrátové, do nabíječky jen hodinky postaví na štorc, tlačítky směrem nahoru. Nabíjení je celkem zdlouhavé, adaptér k nabíječce má výstup 0,7 A, což je však pro baterii optimální výše. Do silnějšího adaptéru nabíječku příliš často nepřipojujte, baterie se tím ničí.

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm se mohou pochlubit procesorem Exynos 9110 Dual core s taktem 1.15GHz. To už se dostáváme k úrovni některých telefonů. A podržte se, RAM hodinek (operační paměť) je 768 MB. Vše běží na operačním systému Tizen Based Wearable OS 4.0, kterým Samsung vytřel mnoha škarohlídům zrak. Čekalo se totiž, že Samsung svůj operační systém Tizen ukončí a přejde na Wear OS od Google. Nestalo se tak.

Proto vývojáři i nadále dělají aplikace pro tento operační systém, takže do hodinek Samsung Galaxy Watch 46mm si můžete stáhnout libovolnou dostupnou aplikaci, včetně například stovek ciferníků. Výběr je široký, takže si hodinky můžete personalizovat přesně tak, jak chcete nebo potřebujete.

Personalizace může proběhnout i uvnitř systému, kdy si nastavení rychlé navigace můžete připravit přesně podle sebe. Takže pokud často chodíte do nabídky, která je až na konci otočného menu, zařadíte si ji do rychlých nabídek a hned ji máte po ruce.

Pokud si to přejete, hodinky při každém upozornění zavibrují, takže vždy víte, že se v telefonu něco děje. Samozřejmě si můžete nastavit zasílání notifikací jen z těch aplikací, u kterých si to přejete. Hodinky vás ráno decentně vzbudí vibracemi (nebo i zvukem, když o něj budete stát). Hned po ránu vám pošlou souhrnnou zprávu o vašem spánku a vašem předchozím dni – jak jste byli aktivní, jak jste jedli a pili (pokud máte v aplikaci zapnuto a pokud během dne postupně vyplňujete).

Ovládání hodinek je snadné, a to i přes skutečnost, že jde o poměrně velký systém. Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm totiž zvládnou kde co. Předpověď počasí, komunikaci, stahování nových aplikací, přijímání a zobrazení zpráv z webu Samsung, kde jsou pro vás zprávy vyfiltrovány dle zaměření, na které se chcete soustředit. Pak je tu hudba, galerie s obrázky, kalendář, různá upozornění, která si předem nastavíte.

To ale pořád není všechno. Hodinky nabídnou i přehled o světovém čase, měření výšky (terénu a převýšení), dále tlaku vzduchu. Hodinkami můžete přehazovat slajdy v prezentaci, což ocení zejména obchodní zástupci či kdokoliv další, kdo často prezentuje s PowerPointem.

K tomu všemu je tu hlasový asistent Bixby, kterému nadiktujete, co vlastně po hodinkách chcete. A on vás šoupne na správné místo. Hlasem můžete psát i zprávy, ale vše v angličtině nebo samozřejmě korejštině.

Vůbec se nemusíte bát pohybu prsty na malém displeji. Otočná lunetka zvládne všechno za vás, vy pak jen ťuknete kamkoliv na displej a otevře se nabídka, na které stálo ukazovátko lunetky. Ovládání hodinek je kombinací tlačítek, gest a lunetky. Tlačítka slouží k zapnutí a vypnutí hodinek, k jejich probuzení.

Horní tlačítko je pak krokem zpět ve kterékoliv úrovni menu, to dolní zase návrat na hlavní obrazovku. Vevnitř menu se pohybujete lunetkou nebo dotyky a gesty, oboje můžete kombinovat. RAM je opravdu velká a je v ní opravdu dost místa k rychlé práci operačního systému hodinek. Budete překvapeni, jak rychle dokáží hodinky vše zpracovat a reagovat na vaše požadavky.

Pokud si je chcete pořídit, musíte mít Android 5.0 a vyšší, k tomu však telefon musí mít RAM 1,5 GB a více. Operační systém iOS musí být minimálně ve verzi 9.0, konkrétně musíte mít minimálně iPhone 5 nebo vyšší verzi. A pozor na Bluetooth, s Bluetooth 4.1 a nižšími už hodinky neudržíte dokonale spárované. Takže v telefonu musíte mít Bluetooth 4.2 nebo 5.0.

telefony Samsung si s hodinkami rozumějí nejlépe, funguje v nich veškeré vnitřní nastavení hodinek. Navíc jsou tu i předinstalované aplikace, které budete k hodinkám potřebovat. Do mobilů ostatních značek je nutné si aplikace nejprve stáhnout, konkrétně se jedná o Galaxy Wearable (Samsung Gear), Galaxy Watch Plugin a Samsung Accessory Service. Ke sportu a životosprávě (nepovinné) se pojí aplikace Samsung Health.