Exemplář mezi chytrými hodinkami. A v čem je exemplární? V ceně. Stojí totiž ani ne desetinu toho, co běžné modely, které se u nás nabízejí. Po zjištění ceny těchto hodinek přichází logická otázka – zda nabídnou svému majiteli dostatek funkcí a spolehlivosti. Dá se říci, že majitelům z řad běžných uživatelů ano. Pokud jde o geeky a fajnšmekry, tak jistě ne. Pojďme se na ně ale podívat podrobněji.

V balení hodinek IMMAX SW4 najdete samotné hodinky, manuál a USB kabel k nabíjení. Ano, hodinky IMMAX SW4 mají obrovskou devizu: nabíjení běžným USB kabelem, kterým nabíjíte i ostatní chytrá zařízení.

Hodinky mají kulatý displej, aby nepůsobily dojmem levných digitálek nebo fitness náramku. Nepůsobí nijak elegantním dojmem, ale to se od hodinek tohoto typu snad ani nečeká. Nosit je mohou i dámy, ale na ples jistě ne… Materiál pásku je vyroben z pryže a lékařského silikonu. Ale zcela chybí perforace. Pásek je jen zespod tvarovaný, aby se mohl odpařovat pot. Jenže to je pro potivější lidi málo, ke sportování také. Takže když doběhnete domů, budete asi chtít hodinky hned sundat. S tím je nutno počítat.

Hodinky nejsou nijak výrazně velké. Váží 70 g. Úhlopříčka displeje je 1,22 palce a rozměry jsou (výška x šířka x hloubka) – 5,16 x 4,45 x 0,88 cm. Displej je LCD, kulatý a dotykový. Reaguje nejen na poklep, ale i na gesta. V základu ukazuje čas, datum a také například počet kroků. Celkově si sem můžete umístit čtyři informační ikony.

Displej je vybaven jen jedním tlačítkem. To slouží k rozsvěcení displeje, ale i k návratu do základní nabídky hodinek. Displej je pak osazen ještě reproduktorem, mikrofonem, je na něm skrytý USB slot a také kamera. Ta plní roli fotoaparátu i videokamery. Ze spodní strany displeje je snímatelný kryt, pod kterým najdete slot na nano SIM kastu a mikro USB kartu. Co víc si za tuto cenu přát…

Hodinky jsou vodotěsné, ale ne voděodolné. Takže déšť, pot, mytí rukou jim nevadí. Ale sprcha, vana, sauna či plavání, to není nic pro IMMAX SW4. Co jim ještě chybí, kromě voděodolnosti, je GPS a dobré aplikace do chytrých zařízení. Jinak mají vše, dokonce mohou sloužit i jako mobilní telefon. A to v podobě hlasitého odposlechu. Můžete tedy v pohodě řídit nebo třeba vařit a přitom i telefonovat.

CO naopak nechybí, je Wi-Fi a vlastní webový prohlížeč. Ale moc funkčnosti od něj nečekejte. Díky Wi-Fi však můžete používat Messenger či Whatsapp nebo jiné chatovací aplikace.

Nebudete se nijak trápit ani u nabíjení hodinek. Kamkoliv pojedete, bude vám stačit stejná nabíječka jako na mobilní zařízení s Androidem. Takže mikro USB konektor. A hlavně – tyto kabely jsou levné, takže je lze kdykoliv dokoupit, i když náhodou vyjedete bez jediné USB nabíječky.

Hodinky vydrží 1 – 4 dny, podle zátěže. Výrobce uvádí, že v aktivním hovoru vydrží 3 hodiny. V pohotovosti 180 hodin. Ale s tak jednoduchým nabíjením to asi není až tolik potřeba řešit.

Co se týká informací ze spárovaného chytrého zařízení, které vám hodinky dají, jde o notifikace z emailu, messengerů i dalších aplikací. Dokonce se na hodinkách můžete pustit i do psaní sms. To však vyžaduje velmi malé prstíky a dost značnou trpělivost.

Hodinky ovládáte jak základním tlačítkem, tak posléze dotykově. Základním tlačítkem se vracíte do home nabídky, poklepem a gesty posléze listujete v menu. Hodinkami můžete ovládat i spárované chytré zařízení. Třeba hudbu nebo foťák.

Hodinky IMMAX SW4 mají svůj vlastní operační systém. Je však zatím konečný, updaty se pravděpodobně ani dělat nebudou. Vzhledem k ceně hodinek se to prostě asi nevyplatí. V hodinkách jede procesor MTK6261D, mají 32MB RAM a interní paměť 32MB, kterou lze ještě rozšířit pomocí SD karty (ta ale není součástí balení).

Konečně se dostáváme k funkcím, které hodinky nabídnou. Můžete tedy pořídit zvukový i obrazový záznam, i když v poněkud nízké kvalitě. Ale lepší než nic. Dále můžete hodinky využít jako budík, krokoměr, kalendář, počítadlo spálených kalorií, monitor spánku, pro odpočet času, na   hovory, k psaní a čtení SMS, ale i jako přijímač notifikací ze spárovaného chytrého zařízení.

S hodinkami se IMMAX SW4 běžně dovoláte. A můžete je použít i jako fitness náramek, tedy k monitoringu vašich aktivit. Těmi jsou běh, outdoor, turistika a fitness. Abyste tyto statistiky mohli sledovat, je nutno hodinky spárovat s chytrým zařízením. Pak pomocí naštení QR kódu z hodinek naběhnete na aplikaci BT Notifications. Najdete tu však jen základní výběr notifikací, které vám mají chodit, výběr mezi různými nastaveními. Nabídka ale bude stále stejná.

Některé aplikace jsou však ovladatelné jen z hodinek. Tam je lze aktivovat a deaktivovat, přestože by to člověk očekával spíše naopak. Bude tedy chvíli trvat, než zjistíte, kam máte vlézt pro ovládání té které funkce.

Spárování je možné samozřejmě díky Bluetooth, které dosáhne někam k deseti metrům. Ale uživatelé často poznamenávají, že spojení rádo vypadává. Tato nevýhoda může však směle být vykompenzována hudbou. To je totiž silná stránka hodinek, hned vedle jejich nízké ceny. Pro hudbu totiž můžete používat paměťovou kartu. A hodinky zvládnou formáty pro hudbu: MP3 a WAV, pro video MP4 a obrázky v nich zobrazíte v JPEG, GIF, BMP a PNG.

Hodinky IMMAX SW4 nejsou dokonalé. Ale nabídnou mnohé. Rozhodně více než třeba fitness náramky za podobnou cenu. A jiné chytré hodinky v této cenové kategorii se budou hledat těžko. Poslouží vám jako hodinky, přehrávač, telefon, fitness náramek, záznamník, kamera a foťák. Dokonce i k chatování. A pro naučení se zacházet s tímto typem zařízení, je to naprosto dostačující model. Za dobrou cenu.