Vždycky je risk, když dítě pouštíte samotné do světa. Ať už chodí či jezdí samo do školy nebo do kroužku, případně třeba za svými kamarády. Tento krok s sebou vždy nese velkou nejistotu a obavy rodičů o to, zda je dítě v pořádku a zda se pohybuje opravdu jen tam, kde se na tom s dítětem domluvili.

Výrobce Helmer, který dlouhodobě spolupracuje s předními výrobci GPS sledovacích zařízení, se rozhodl, že rodičům trochu uleví. A přinesl na trh tři modely hodinek s lokátorem GPS i GSM, které dovolují rodičům mít o pohybu dítěte stálý přehled. A dokonce i o jeho stavu, neboť hodinky fungují i pro přímou komunikaci. Pojďme se na jeden z modelů, konkrétně Helmer LK 704 modré, podívat podrobněji.

Když hodinky přijdou k vám domů, dítě na první pohled pozná, že jsou určeny pro něj. A to jak podle obalu, tak poté podle displeje. Design je jednoduchý, ale přitom jasně dětský. Modrá barva hodinek Helmer LK 704 je příjemně výrazná.

Z balení vyndáte hodinky, manuály, nabíječku a USB kabel. Ano, tyto hodinky patří k modelům, které můžete nabít kteroukoliv klasickou USB nabíječkou. V manuálech pak nejdete i QR kód, který vašemu chytrému zařízení řekne, kde umístěna aplikace k těmto hodinkám.

Velikost hodinek je také dětská. Nebudete mít problém je připnout ani na drobnější holčičí zápěstí. Hodinky jsou určeny dětem od tří let. To je sice zbytečně brzy, v praxi je využijí asi až prvňáčci, pokud se budou do školy přemisťovat sami. Výška x šířka a hloubka hodinek je 46 × 40 × 15,3 mm. Váží asi polovinu toho, co dospělácké modely, tedy 42 g.

Problém může nastat s hloubkou hodinek, která je větší, než je tomu u mnoha dospěláckých modelů. Takže obtíže můžete čekat zejména při oblékání. Ale i při běžném životě, kdy se dítě musí nejdříve naučit, že od ruky mu vystupuje přístroj do hloubky jednoho a půl centimetru. Na druhou stranu je předností modelu fakt, že na obdélníkovém displeji jsou rohy zaoblené a silikon chrání tělo hodinek ze všech stran.

Dítě nemusí hodinky sundávat, když si jde umýt ruce. Může s nimi hrát i fotbal v prašnějším prostředí. Sprcha anebo vana ale už nejsou dobrý nápad, odolnost je pouze na úrovni IP47. K hodinkám je dodáván silikonový náramek, který je opravdu měkký a dobře se nosí. A hlavně je hypoalergenní.

Na displeji najdete z jedné strany tlačítko hlavního zapínání a vypínání, z druhé strany pak slot pro micro SIM kartu. Tento slot je zajištěn vodotěsnou gumovou krytkou. A abyste ho mohli otevřít, potřebujete šroubovák. Dítě s ní tedy bez vašeho vědomí nebude moci samovolně manipulovat. A ani není ohrožena vnikem prachu či vody (při dodržení pravidla, že sprcha, vana či plavání ne).

Displej hodinek Helmer LK 704 je dotykový, černý. Viditelnost i při zhoršených světelných podmínkách je poměrně dobrá. Displej má i zvýšenou odolnost proti poškrábání. Na samotném displeji se ukazuje základní menu v atraktivním dětském designu, který bude dězi motivovat k tomu, aby se naučily hodinky ovládat.

Ovládání funguje jak s pomocí hlavního tlačítka, tak také na dotykovém displeji. Po spárování s chytrým zařízením je můžete ovládat i z onoho zařízení. Například pro SOS volání stačí jen jedno zmáčknutí přednastavené ikony na obrazovce displeje. Hodinky se tak dovolají na předem určené číslo.

Provozní teplota hodinek je poměrně široká, od minus 20 do plus 55 stupňů Celsia. Určení hodinek je zejména pro jejich lokační použití. Ale tento mode, tedy Helmer LK 704, je doplněn o řadu dalších funkcí, které lokátor povyšují do společnosti chytrých hodinek. Jedná se například o to, že ukazují čas, dá se s nimi volat SOS na jedno ze dvou nastavených čísel, nabídnou také vzdálený odposlech, fungují i jako telefon, intercom a mnoho dalšího. Podporované jsou sítě GSM a GPRS.

Lokátor je velmi přesný – jeho poziční přenos je 5 metrů. To samozřejmě za podmínek ideálního počasí. Pokud se počasí zhorší, může být odchylka větší. GPS je tu doplněno právě i GSM pro situace, kdy je dítě v budovách. Některé totiž mají natolik silné zdi, že GPS v těchto místech selhává.

Na jedno nabití vydrží baterie až 100 hodin v pohotovostním režimu. Baterie je dobíjecí, konkrétně jde o 3,7 V 420 mAh Li-ion akumulátor.

Pro rozšíření funkcí hodinek a udržení jejich bezproblémového chodu je nutno pořídit do nich SIM kartu, na kterou dáte o základní datový tarif. Výrobce má vyzkoušeno, že stačí tarif okolo 30 MB za měsíc.

Které funkce tedy hodinky Helmer LK 704 nabízejí vám a vašim dětem? Začněme funkcemi, které nevyžadují spárování s telefonem či tabletem. A dejme si je do odrážek, protože je jich opravdu dost:

  • SOS volání – jak jsme již zmínili, hodinky v tomto případě zavolají na předem nastavené číslo.
  • Geofence – úžasná funkce, která umožňuje nastavit oblast, ve které se mohou hodinky (na ruce dítěte) pohybovat. Pokud tuto oblast opustí, odešlou varovnou zprávu na předem zvolené číslo.
  • Vzdálený odposlech – klasické odposlouchávání zvuků v okolí hodinek.
  • Telefon – hodinky mohou fungovat jako samostatný telefon – hovor s nimi lze přijmout i zahájit – z předem nastaveného telefonního seznamu.
  • Telefonní seznam – v hodinkách je možné zadat až 10 telefonních čísel, na ta bude možné se z hodinek dovolat.
  • Intercom – umožňuje uživatelům nahrávat a odesílat hlasovou zprávu na hodinky. A to dokonce až v délce až 15 vteřin. Takže podání základních instrukcí dítěti je snadné – a dítě si je může znovu přehrát.
  • SMS – na hodinky je možné zaslat i textovou zprávu. Její čtení nebude nijak zvlášť pohodlné, ale v nutných případech tuto možnost jistě oceníte.

Funkce se po spárování s chytrým zařízením běžícím na Androidu či iOS samozřejmě rozšíří. A to právě o onu lokaci, kdy se vám na obrazovce vašeho zařízení ukáže mapa s mnoha dalšími údaji. Jde konkrétně o:

  • Mapu – zde jde o klasickou mapu, avšak doplněnou o to nejdůležitější – je tu vyznačena poloha hodinek.
  • Zobrazit si můžete i historii pohybu hodinek – aplikace vykreslí v mapě trasu hodinek, kterou „ušly“ za zvolený časový úsek.

Co hodinkám chybí, citelně chybí, je budík. Naopak tu nejdete základní fitness funkce. Tady to výrobce mohl možná udělat opačně – fitness funkce oželet a doplnit budík. Případně budík prostě jen přidat, protože se předpokládá, že hodiny budou nosit zejména děti školou povinné.