Čistě sportovní hodinky dnes hýbou světem chytrých hodinek. Spousta lidí se věnujeme některému z aktivních sportů a také chtějí mít své výkony sledované. Někomu stačí obyčejný sporttester se základním přehledem, jiní vyhledávají sofistikovanější produkty, které toho při sledování tělesné aktivity nabídnou mnohem více. Jedním z takových produktů jsou hodinky Garmin, v podstatě každé z nich. Garmin známe jako tradičního výrobce navigací, a tak není divu, že své zkušenosti zhodnocuje i v chytrých hodinkách, kde u outdoorových modelů jsou GPS, GLONASS nebo BeiDou absolutní nezbytností.

Přednostně pro dámy

Pojďme se blíže podívat na jeden z nejnovějších modelů, a to jsou hodinky přednostně určené ženám, Garmin Fénix 5s Optic. Proč ženám? Protože jde o hodinky menší velikosti, s nižší hmotností a také s užším a kratším páskem, který na dámskou ruku stačí, ale mnozí pánové by jej nedopnuli. Pánská verze těchto hodinek nese označení Garmin Fénix 5 Optic. Je větší, s delším a širším páskem. Ale vnitřní výbava je podobná. Modely se liší velikostí, hmotností, páskem, velikostí displeje a baterie, ostatní charakteristiky, zejména z oblasti sledování sportovních výkonů. jsou naprosto stejné.

Podívejme se nejdříve na velikost chytrých hodinek Garmin Fénix 5s Optic. Rozměry (v x š x h): 42 mm x 42 mm x 15 mm. I přesto, že jde o dámský model, jsou hodinky poměrně hluboké, nad zápěstím trčí centimetrem a půl, na což je nutné si chvíli zvykat, protože s hodinkami budete o všechno z počátku zachytávat – tedy pokud nyní podobné nenosíte.

O 20 g méně než u pánského modelu

Hodinky váží 67 g, ale bez pásku. S páskem je to něco málo přes 70 g, což je o 20 g méně než u pánského modelu. Na první pohled to vypadá jako minimální rozdíl, ale na zápěstí je těch 20 g dolů opravdu znát. Tělo hodinek je vyrobeno z tvrzeného polyuretanu, spodní víko je z kovu, luneta, ovládací tlačítka a přezka na hodinkách také, a to u každého modelu vždy z jednoho druhu a odstínu kovu. Hodinky díky tomu nádherně ladí jako celek.

K doladění můžete pořídit i náhradní řemínky. Jsou k dispozici různé barvy řeminků silikonových, semišových nebo i řemínek kovový, ze stejného kovu, jako má zbytek hodinek. Pásky jsou sice vyměnitelné, ale nahradíte je opět jen pásky Garmin, protože mají speciální systém uchycení, díky kterému je jejich výměna záležitostí několika málo vteřin.

Sklo minerální nebo safírové?

Výrobce osadil horní část hodinek ochranným sklíčkem, které je u levnějších modelů z minerálního skla a u dražších variant ze skla safírového. Na spodní straně hodinek najdete dobíjecí konektory a hlavně optické snímače s citlivými LED diodami.

Chytré hodinky Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic vysoké krytí, jsou vodotěsné až do 100 metrů, uváděné odolnost je do 10 ATM. Ovšem pozor, při pobytu pod vodou nesmíte mačkat ovládací tlačítka!

Celkem pět tlačítek

Boční strany hodinek nesou dohromady pět ovládacích tlačítek, z toho tři vlevo a dvě vpravo. Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic se totiž ovládají pouze pomocí těchto tlačítek. To jistě ocení všichni, kdo se pohybují venku i při chladnějších teplotách, takže sportují v rukavicích. I s rukavicemi se totiž tyto hodinky snadno ovládají.

Nevýhodou je fakt, že je nutné se naučit funkce těchto pěti tlačítek. V ovládání dělají totiž každé něco jiného, když je stlačíte dlouze a když je stlačíte krátce. jinak reagují v různých úrovních menu, takže ovládání hodinek je z počátku trochu oříšek. Vždyť manuál má přes 200 stran ve formátu 8 x 8 cm! Ale nezoufejte, ovládání je poměrně logické. A jakmile se tím jednou prokoušete, už to pak bude záležitost momentu, než se v menu zorientujete. Kdo zné hodinky Fénix 3, nic se v podstatě učit nemusí, logika ovládání zůstává stejná.

Spojíte se s kdečím

Hodinky jsou vybaveny dostatečnou konektivitou. Je zde GPS, GLONASS, Ant+, Wi-Fi (pro aktualizace), dále Bluetooth Smart, což znamená verzi 4.2 a vyšší. Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic komunikují s operačními systémy Android i iOS, ale pozor, na telefonu musíte mít alespoň Bluetooth 4.2, abyste hodinky úspěšně spárovali a spojení udrželi.

U chytrých hodinek je veledůležitý jejich displej. A zde jde o hodinky ven, do terénu, předpokládá se hodně světla, dokonce přímého slunečního svitu. Proto výrobce sáhnul pro transreflexním displeji, tedy takovém, jaký známe z původních digitálek. Jen s tím rozdílem, že je barevný, má 64 barev. Světlo projde průhlednou vrstvou dovnitř, odrazí se a vysvítí se ven. Zobrazené informace samozřejmě dělají stín, takže díky tomu je displej nádherně čitelný i venku a v pravé poledne.

Podsvícení ve dne netřeba

Během dne hodinky nepotřebují podsvícení, což šetří mnoho energie. Jakmile se zešeří, mohou se hodinky začít podsvěcovat samy (na základě informací ze senzoru světla). Nebo si je podsvítíte pomocí levého horního tlačítka.

Displej chytrých hodinek Garmin Fénix 5s Optic nabídne ucházející velikost i rozlišení. Úhlopříčka displeje je 1,1 palce, tedy 2,8 cm. Rozlišení je 218 px x 218 px. To není zrovna moc, ale pro přehledné podávání informací to bohatě stačí. Pánská verze chytrých hodinek, Garmin Fénix 5, nabídne 1,3 palce displeje s rozlišením 240px x 240 px.

Jak dlouho vydrží na jedno dobití?

Vestavěná baterie disponuje kapacitou na devět dní provozu chytrých hodinek, kdy není připojení na GPS a kdy se neměří tep kontinuálně. Jakmile zapnete GPS, ale neměříte tep kontinuálně, vydrží hodinky asi 35 hodin. Tento režim nese název UltraTrac Mode. A jakmile je zapnutá GPS i kontinuální měření tepu, hodinky se vybijí po asi 14 hodinách.

Dobíjení probíhá pomocí originální nabíječky, kterou je nutné si brát na delší pobyty s sebou. Ale víkend na chalupě hodinky v klidu zvládnou i bez dobíjení.

Garmin Connect

Párování s mobilem je nutné dělat přes aplikaci Garmin Connect, která je společná pro několik modelů chytrých hodinek od Garminu, takže si v aplikaci musíte vybrat ty správné – respektive se vám tu samy nabídnou a jen je potvrdíte. Z aplikace pak můžete do hodinek posílat nové ciferníky, nová datová pole o měření pohybu, widgety. Nové prvky se pořizují v Garmin obchodě nazvaném Connect IQ.

V aplikaci najdete skvělý přehled o pohybu, různých měřeních, nastavíte tu nejoblíbenější sporty, stáhnete si do hodinek golfová hřiště, dá se tu udělat opravdu hodně věcí. Navíc si tu projdete i podrobné statistiky. Ale data za poslední 4 hodiny jsou v podrobné analýze k dispozici i na displeji samotných hodinek, což je velká výhoda. Navíc jsou čísla doplněna trefnými komentáři, díky kterým i začátečníci v oblasti fyzického tréninku dobře porozumí tomu, co jim hodinky svými čísly chtějí sdělit.

Dodají i tréninkový plán

Hodinky samy vypracovávají tréninkový plán na základě fyzické výkonnosti svého majitele, zcela nahradí osobního trenéra. Doporučí pohyb, relaxaci a tipy pro regeneraci po větší námaze. Pojďme si naznačit základní sporty, které hodinky sledují.

Nejprve zmiňme, že chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic jsou multisportovní, což znamená, že umějí zaznamenávat i kombinace sportů, třeba když děláte triatlon. Sledované spotry jsou tyto: běh – venku v terénu, venku na dráze i vevnitř na pásu, golf (bohužel jen venkovní, nikoliv simulátor, kam se chodí mimo golfovou sezonu), jízda na kole – turistická, indoor na trenažéru, horské kolo, triatlon, rekreační sporty – turistika, horolezení, lyžování, snowboarding, XC Skiing, pádlování ve stoje, veslování, trampolína, taktické hry, multisport (více sportů v jednom zátahu), plavání – hodinky umějí sledovat plavecké výkony jak v bazénu, tak v otevřené vodě, sledují kombinaci plavání a běhu.

Senzory změří vše, co jen chcete

Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic byly vybaveny mnoha senzory, konkrétně: GPS (GLONASS), monitor srdečního tepu, výškoměr, kompas, gyroskop, akcelerometr, teploměr. Díky senzorům si poradí se sledováním chůze, běhu, ale i s méně typickými záležitostmi, jako je kardio trénink, silový trénink, indoor veslování, opakování posilovacích cviků, počítání kol, sledování tréninkových plánů.

Specialitou Garmin hodinek této generace je LiveTrack – anebo sledování trasy pomocí vylepšeného systému Ultra Track. V tomto systému se poloha zjišťuje jednou za minutu, ostatní část trasy se dopočítává pomocí akcelerometru nebo gyroskopu. To ušetří velkou část energie nutné pro neustálé spojené s GPS.

Sledování aerobního a anaerobního výkonu

Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic i užitečné sledování aerobního a anaerobního výkonu, jeho vyhodnocení. VO2 max v nich také nechybí. Potěší sledování stresu a zdařilý průvodce relaxací, který se vás nejdříve zeptá, kolik minut na relaxaci máte.

Příjemným zhodnocením chytrých hodinek Garmin Fénix 5s Optic je možnost spojit je s dokoupeným příslušenstvím. Nejčastěji si lidé berou hrudní pás pro detailné sledování biometriky při běhu a dalších sportovních výkonech. Vynikající je i snímač rychlosti a kadence, který vám vyhodnotí třeba i detaily běhu: konkrétně jak dlouho je na zemi která noha, jaký je poměr dob doteku se zemí u obou nohou, dále například jaký je poměr mezi výškou kroku a jeho délkou. Spojení s těmito doplňky probíhá pomocí Ant+.

Cenové rozdíly dělá hlavně sklo

Chytré hodinky Garmin Fénix 5s Optic jsou čistě sportovní záležitostí, která ale vypadá luxusně. Velkou nevýhodou je samozřejmě jejich cena. Ještě znovu připomeňme, že velké cenové rozdíly jsou způsobeny použitím minerálního nebo safírového skla.