Svět chytrých hodinek na první pohled působí, jako by zapomněl na ženy. Většina modelů má pánský design a hlavně pánskou velikost, kde je ciferník přes celé dámské zápěstí a všude překáží (zatímco pánům vypadají tyto modely na rukách naprosto perfektně). Ale opak je pravdou, ženy nejsou ohledně chytrých hodinek opomíjeny. Modely dostupné jsou, v příjemných designech a velikostech tak akorát i na subtilní zápěstí něžného pohlaví. Jen se na ně neprotláčí tolik reklam, protože, přiznejme si to narovinu, spíše pánové jsou hračičky příznivě nakloněné světu wearables.

Hlavně design

Jedním z nejkrásnějších ženským modelů chytrých hodinek je Fitbit Versa. Při prvním pohledu na ně může mnoho z nás napadnout, že se výrobce ženám spíše pomstil, protože ta růžová barva je děsně sladká a ve stylu Barbie. Ale není tomu tak. Hodinky jsou velmi elegantní a zároveň sportovní, vypadají dobře i na ženách, které vyznávají sportovní styl a které se do růžových barev vůbec necpou. Navíc jsou hodinky příjemně malé, ovšem pozor, s perfektně přehledným a čitelným displejem.

Navíc jsou v nabídce i v provedení šedém, černém, fialovém nebo melírovaném z odstínů šedi.

Překážet nebudou

Chytré hodinky Fitbit Versa jsou opravdu drobné, jejich konkrétní rozměry jsou tyto (š x v x h): 39,4 mm × 39,4 mm × 11,2 mm. A váží pouhopouhých 38 g. S takovou váhou na zápěstí může v klidu běhat, plavat nebo jakkoliv jinak cvičit i vyloženě útlá žena či dívka. Perforací v silikonovém pásku hodinek je dostatek, na ruku si je s přehledem připevní všechny ženy. Navíc je pásek vyměnitelný, můžete tedy sáhnout po jakémkoliv jiném se šířkou 22 mm. Možná to uděláte, protože perforací je na pásku málo, takže se ruka pod ním dost nepříjemně potí (během sportování, při běžném režimu kupodivu ne).

Plavat s hodinkami? Jasně že ano!

Chytré hodinky Fitbit Versa jsou zkonstruovány s krytím až do 5 ATM, takže s nimi lze plavat. A hodinky vám plavání i změří, když jim zadáte délku bazénu. Další, co zvládnou měřit, je samozřejmě počet ušlých kroků, ušlá vzdálenost, spálené kalorie. Dokáží se popasovat i s měřením stresu a dají vám lekci správného dýchání vedoucího ke zmírnění stresu a celkového zklidnění organismu.

Dále je v nich zabudováno sledování vystoupaných pater nebo měření počtu aktivních minut strávených během dne. Spouštění měření aktivního cvičení i spánku je totiž automatické, hodinky podle změn své polohy poznají, co právě děláte. Tím odpadá mnoho zdržování se se zapínáním meření nebo naštvání se samy na sebe, že jsme si ten běh zase zapomněly dát sledovat.

Jak jste se vyspali?

Každé ráno vám aplikace v mobilu, kterou je nutné si k hodinkám stáhnout (nese jednoduchý název Fitbit), prozradí, jak jste spali, kolik minut hlubokého, lehkého nebo REM spánku jsme prodělali. Chytré hodinky Fitbit Versa dokáží i platit, protože jsou vybaveny technologií NFC. Jen škoda, že u nás s nimi platit nelze, služba FitBit Pay tu není dostupná. My se teprve dohrabáváme ke GooglePay.

Aplikace je bohužel pouze v angličtině. Ale když si vyhledáte základní slovíčka, brzy se v ní zorientujete i bez dalšího překládání. Je poměrně jednoduchá a díky obrázkům snadno ovladatelná i pro ty, kdo angličtinou nevládnou.

Cyklus pod kontrolou

Že jsou chytré hodinky Fitbit Versa pro ženy, o tom svědčí i program pro sledování menstruačního cyklu nebo podpora v aplikaci právě ohledně ženských fyziologických záležitostí. Na ženy je zaměřen i osobní trenér v aplikaci FitBit, kterého díky hodinkám můžete směle využít. Byl nazván FitBit Coach. tréninky uzpůsobí přímo vám na míru podle toho, jaká fyzická kondice mu vyjde z měření a jakou budete chtít dosáhnout. Také podle toho, zda chcete zhubnout nebo naopak přibrat svalovou hmotu.

Díky jasnému displeji, který má hlubokou černou a na ní opravdu jasné a zářivé barvy jednotlivých pixelů, jsou chytré hodinky Fitbit Versa vždy perfektně přehledné. Displej má tyto parametry: rozměry (v x š): 1,34 palce x 1,34 palce, tedy přesný čtverec. Rozlišení sice výrobce neuvádí, ale můžete si být jistí, že jednotlivé pixely jen tak nespatříte. Zobrazení je kvalitní.

Snadné ovládání

Chytré hodinky Fitbit Versa mají stejně kvalitní i dotykovou vrstvu, která dokonale reaguje na dotykové ovládání, a to jak na dotyky, tak i na gesta do stran. K tomu je k ovládání ještě možnost zapojit tlačítka, jsou konkrétně tři, dvě vpravo a jedno vlevo. Možná trochu složitý systém, ale jen na první pohled. Brzy totiž dojdete na to, že ovládání má perfektní logiku a že s hodinkami si budete dobře rozumět.

Jak se hodinky tedy ovládají? Rozsvítit displej můžete automaticky, a to zdvižením ruky k obličeji. Jenže to dost vybíjí baterku, tak je mnohdy lepší navolit rozsvěcení na dotyk. Potažením prstem z vrchu dolů si na hodinkách pohodlně vyjedete poslední notifikace, tahem zprava doleva se hned dostanete do hlavní nabídky hodinek.

Další tah lze dělat zespod nahoru, kdy si zobrazíte statistiky vašeho dne. Ke zobrazení tu jsou kroky, tep, hodiny a aktivní minuty, k tomu i záznam aktivity. Až se dostanete do menu (hlavní nabídky), do jednotlivých položek se dostanete poklepem. A ve vnitřní nabídce listujete posunem prstu. Když pak chcete o krok zpět, využijete krátký stisk levého tlačítka. Pokud byste ho podrželi déle, dostanete se do nastavení, také k ovládání hudebního přehrávače.

Na pravé straně u horního tlačítka způsobí krátký stisk vstup do nabídky sportu a jeho spuštění. Když toto tlačítko podržíte déle, zobrazí se vám poslední notifikace. Pravé dolní tlačítko slouží krátkým stiskem ke vstupu do budíků. Tlačítky se dá listovat v menu a v notifikacích, z velké míry jimi můžete nahradit dotykové ovládání (což se hodí, když na sobě zrovna máte rukavice).

Chytrí tipy vás naučí, jak hodinky ovládat

Chytré hodinky Fitbit Versa vám navíc v ovládání samy radí, a to díky systému Quick tips, kde jsou tipy pro usnadnění jejich ovládání a pro jejich využití na maximum. A díky operačnímu systému Fitbit OS, který ve velkém navazuje na systém nedávnou zakoupené značky Pebble, se v hodinkách opravdu dá využít spousta funkcí. Navíc jsou hodinky lehké, s krásným designem, nepřekážejí a ještě vám zprostředkují propojení s mobilem.

Jen pozor, notifikace vám budou chodit pouze v případě, že nebudete mít na mobilu jinou nainstalovanou a spárovanou nositelnost. To totiž chytré hodinky Fitbit Versa nesnesou, hodí protest a notifikace pak neposílají, i když je máte všude v systému povoleny.

Okruh přátel

Samozřejmostí je měření tepu. A vychytávkou je možnost sdílet své výsledky se sociálními sítěmi. je jich na výběr několik, můžete si tu vytvořit okruh svých přátel a zasílat jim své výsledky, vývoj v čase atd.

Oceníte jistě i možnost sledovat, co jste během dne snědli (ručně zaznamenáte do aplikace)a porovnat to s vaším tělesným vydáním (hodinky vaši aktivitu a spálené kalorie měří samy). Perfektní je fakt, že hodinky spárujete i se staršími mobily, protože vyžadují jen Bluetooth 4.0. A jestliže máte starší telefon s operačním systémem WindowsPhone, i zde při párování uspějete.

Výjímky, se kterými párovat nelze, najdete v záložce “vlastnosti”.

Chybí GPS, pomůže s tím Fitbit Ionic

Nabití hodinek trvá asi dvě hodiny a jistě oceníte možnost streamování hudby přímo z hodinek, kde je vnitřní paměť na skladby, přímo do bluetooth sluchátek.

Jediné, co hodinkám citelně chybí, je GPS. Takže je využijete spíše na indoor záležitosti. Anebo holt telefon s sebou – a nechat si trasu sledovat telefonem, z hodinek odečítat pak spíše výkony a kalorie. Jestliže vás hodinky lákají, ale absenci GPS nejste ochotní tolerovat, sáhněte po modelu FitBit Ionic. Ten je sice dražší, ale GPS tu je.