Že by se vám k iPhonu hodily chytré hodinky? Třeba ty od stejné značky? Nebo raději zvolit něco levnějšího, od konkurence, ale přitom stejně šikovného a spolehlivého? To jsou těžké otázky, na které si dokážete odpovědět jen tehdy, když si detailně prostudujete parametry nabízených hodinek. Teď nastal čas na pročtení informací o Apple Watch Series 3, které mají jak GPS, tak třeba i Wi-Fi nebo možnost telefonování přes spárovaný mobil, designově jsou přitom univerzální a nabízené jsou se spoustou různých pásků. Tím však jejich možnosti zdaleka nekončí. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Pro mladé i staré, pro ženy i muže

Chytré hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS jsou tradičně designovány tak, aby se hodily na úplně každé zápěstí. Když vezmeme v úvahu množství pásků, ze kterých lze vybírat, tak po těchto hodinkách může sáhnout kdokoliv, přizpůsobit si je, na nikom nebudou vypadat nepatřičně.

Design zůstává i Apple Watch dlouhodobě stejný, tedy obdélníkový až čtvercový tvar s ovládacím tlačítkem a zároveň kolečkem na horní polovině pravé hrany těla, s plochým tlačítkem pod ním. Aby se mohly realizovat telefonní hovory skrze spárovaný telefon, nesmějí tu chybět mikrofon a reproduktor, které výrobce umístil na levou hranu těla hodinek. Ze spodní strany čekejte klasické senzory, samotná horní strana těla hodinek ničím rušená není.

Chytré hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS mají i příjemnou velikost, která se neztratí na mužném zápěstí, ale není pěstí na oko ani na štíhlých kostřičkách mladých dívek. Velikostní parametry jsou totiž následující: rozměry (v x š x h): 38 mm x 33 mm x 11,4 mm. A hmotnost je jen okouzlujících 28 g, takže ani dítě nebude hodinkami nijak zatíženo.

Odolná konstrukce i pro plavání

Tělo hodinek je hliníkové, precizně zpracované, a tak není divu, že se hodinky chlubí standardem IP68. Můžete je vzít na plavání a to jak v bazénu, tak klasicky v otevřené vodě, včetně moře. V reproduktoru sice může uvíznout voda, ale té se hodinky ladně zbaví pomocí zvujkových vibrací. Hezky vymyšleno.

Základní řemínek je silikonový na zapínání s tzv. Apple kolejnicí, ale řemínků je v nabídce hodně, stačí si vybrat tu správnou variantu. Někdo se pod silikonem potí, a tak dá přednost třeba textilu, který je v nabídce této značky také. Každopádně silikonová varianta se zapíná na „čudlík“ a konec pásku se zastrkuje pod jeho druhou stranu, aby nikde netrčel a aby se nezachytával, nerozepínal.

U hubenějšího zápěstí musíte počítat s tím, že se díky zastrčenému konci pásku, který bude samozřejmě delší, posune ciferník na zápěstí směrem od těla, což dělá nahlížení na displej hodinek o něco méně pohodlné. Vybírat ale lze z celé řady pásků.

Poměrně jemný displej s dobrou viditelností

Vzhledem k tomu, že jde o model Series 3, nečekejte nejnovější technologie nebo vzhled, funkce. To poznáte již při nahlédnutí na obrazovku hodinek, která je zde pouze v OLED provedení. Její jemnost je jen 290 PPI, což sice není špatné, ale za cenu hodinek by se u jiných značek dalo získat mnohem více.

Displej má úhlopříčku 1,5 palce a k tomu rozlišení 340 px x 272 px. Je plně dotykový a reaguje jak na samotný dotyk, tak i na gesta tažená všemi směry. Domovských obrazovek (ciferníků) si můžete nastavit, kolik chcete. Možnosti jsou široké. Viditelnost obrazovky na slunci je podle reakcí uživatelů dobrá, nicméně nepatří mezi Apple hodinkami k nejlepším. Ale znovu připomeňme, že jde pouze o Series 3.

Když chcete hodinky pro děti, i ony si vyberou ciferník, který se bude líbit. A některé jsou interaktivní. Po budíku nebo pro probuzení popřejí dobré ráno, prozradí, kolik je hodin atd. Příjemný doplněk pro všechny, kdo raději přijímají informace ušima.

Výkon příjemně překvapí

Hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS dostaly do vínku dvoujádrový procesor, díky kterému (a také díky wi-fi a NFC) z nich uděláte tak trošku chytrý telefon. Procesor je tu, jak jinak než S3 a operační systém samozřejmě pověstný WatchOS, který je samozřejmě kompatibilní pouze s operačním systémem telefonů a iPadů od Apple, tedy iOS a iPadOS, ale od které verze, v tom se obchody rozcházejí.

Vedle poměrně silného chipsetu tu najdete i úložiště pro svou oblíbenou hudbu a další informace. Jeho velikost je 8 GB, takže se vejde opravdu hodně všeho (i s ohledem na fakt, že samotný systém zabírá 3,4 GB, takže na vaše věci tu zbude cirka 4,6 GB). Ani když půjdete na celodenní výšlap, všechnu muziku si odsud přehrát nestihnete (a ani nebudete moci, hodinky tak dlouho nevydrží).

Senzorů víc, než byste čekali

 S výkonem se pojí i senzory, kterými jsou hodinky osazeny. Přestože jde pouze o Apple Watch Series 3, tedy starší záležitost, najdete zde už mnoho senzorů: G-senzor, Senzor okolního světla, Gyroskopický senzor, Kontinuální měření tepu, Krokoměr, Měření VO2 max, Barometr. Hodinky díky tomu vědí spoustu věcí jak o vás, tak o svém okolí – a o informace se samozřejmě podělí.

Pro komunikaci s okolím dostaly hodinky několik kanálů, které mohou využít. Jsou to samozřejmě jak nezbytné Bluetooth (zde ve verzi 4.2), tak i GPS, GLONASS, Galileo, wi-fi nebo NFC. Wi-fi je tu ve standardech 802.11b, 802.11g, 802.11n, takže nic moc rychlého, ale nezapomínejme, že se bavíme o hodinkách, nikoliv o telefonu.

Hodinkami také můžete ovládat svůj mobil, zejména hudbu v něm, fotoaparát, telefon si můžete hodinkami nechat vyhledat (pokud je v dosahu BT) apod. Samozřejmostí jsou platby hodinkami, které se provádějí klasicky přes Apple Pay.

Spousta funkcí a dovedností

Chytré hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS toho z pohledu počtu funkcí dokáží nabídnout opravdu hodně. V hodinkách můžete využívat kalendář, sledovat měsíční fáze, chronograf, stopky, odpočet, budík nastavitelný přímo v hodinkách, měnit jas displeje.

Z chytrých funkcí (po propojení s telefonem) tu jsou notifikace z mobilu, NFC platby, přehrávač hudby, ovládání mobilu, vibrace, stav baterie mobilu, hledání telefonu, pro ženy pak sledování mestruačního cyklu – ten je v kalendáři podle délky trvání a věku ženy rozdělen na ovulační a neovulační dny, nicméně spoléhat na to samozřejmě nelze.

Ze sportovních funkcí je tu pak například měření tepu, monitoring spánku, krokoměr, výpočet spálených kalorií, měření rychlosti, záznam trasy, měření vystoupaných pater. Co se sportů týká, je jich tu celá škála, které hodinky dokáží sledovat, další lze stáhnout z aplikace, kterou je, stejně jako hodinky, možné provozovat i v češtině. Mnoho sportů se rozeznává automaticky, podle charakteristického pohybu při nich. V základu jsou tyto aktivity: Běh, Cyklistika, Plavání, Fitness, Lyžování, Golf, Chůze, Turistika.

Velkým zklamáním je výdrž baterie

Výdrž baterie je největší slabostí obecně všech hodinek od Apple. A ani Series 3 nejsou výjimkou. Bez zapnuté GPS vydrží hodinky den a půl, při minimalizaci většiny funkcí maximálně 2 dny. Jakmile zapnete GPS, jste na nule po pár hodinách – zkrátka, připravte se na každodenní nabíjení.

To je sice snadné, pomocí magnetické nabíječky, ale i tak na něj prostě musíte myslet. Ale pokud vybíráte Apple hodinky, musíte mít i Apple telefon (s Androidem je nespárujete), takže jste na časté nabíjení vlastně už zvyklí…

Pochlubit se svou fyzičkou? Můžete i na dálku

Chytré hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS samozřejmě komunikují s aplikací, ve které si můžete jak prohlédnout statistiky svých výkonů, tak se s nimi pochlubit všem ostatním, protože je nasdílíte třeba na Facebook.

V aplikaci lze nastavit spoustu detailů pro hodinky, komunikovat s přáteli, nechat se vést osobním virtuálním koučem atd. Z hodinek lze potom například i odpovídat na textové zprávy, komunikovat přes hlasovou asistenci, zkrátka udělat si s z nich tak trochu telefon.

Rozměrů je v nabídce víc

Chytré hodinky Apple Watch Series 3 38mm GPS mají menší z nabízených ciferníků, pánové s většími prsty nebo horším viděním na blízko často podotýkají, že oni si vybrali raději model s velikostí 42 mm. Vlastnosti zůstávají podobní, jen jsou hodinky větší a těžší.

A co na ně uživatelé?

Uživatelé jsou s Apple Watch Series 3 hodinkami vcelku spokojení, ale téměř unisono se stěžují na opravdu krátkou výdrž baterie. Uvítali by always-on displej (jenže ten najdete spíše u TFT obrazovek, které Apple nepoužívá), občas se laggují, když toho po nich chcete více a rychle po sobě.

Uživatelé označují App Store, který se k hodinkám pojí, za matoucí, také zmiňují, že hodinky jsou velmi křehké. Chválí si však jejich voděodolnost a také chytrost, jinými slovy škálu funkcí, které hodinky nabídnou. Jde jak o sport tracker, tak o model kancelářský, se kterým zastanete mnoho funkcí telefonu, včetně telefonování coby handsfree setu.

Velká spokojenost je na straně uživatelů také s designem, s obrazovkou nebo s konstrukcí hodinek, které jsou lehké, a tak na zápěstí netíží. Hodinky se však poměrně rychle poškodí, zejména škrábanci do hliníku nebo sklíčka – jde totiž jen o Ion-X.