Opravdu outdoorové provedení – to je model Amazfit T-Rex. Hodinky mají vzhled velmi odolného zařízení –  a nutno dodat, že nejde jen o dojem. Hodinky prošly 12 armádními certifikacemi, z nich jmenujme třeba MIL-STD 810G nebo odolnost do 5ATM, které jasně značí, že jde o hodinky odolné jak vodě, tak teplotám nebo nárazům. Z jediného pohledu na jejich vzezření je jasné, že nad odolností proti nárazu strávili tvůrci poměrně dlouhou dobu – snažili se ušetřit maximum hmotnosti – ale z výsledků testů je vidět, že při zachování velké odolnosti.

Jenže po chytrých hodinkách chceme i rozšířené chytré funkce. Jsou tady nějaké, nebo jde jen o další model, který je fitness náramkem (pouze základní chytré funkce), ovšem v provedení hodinkového designu? Cena by odpovídala spíš variantě B. Tak se podívejme, co nám chytré hodinky Amazfit T-Rex mohou nabídnout!

Robustní design v lehkém provedení

Chytré hodinky Amazfit T-Rex jsou na první pohled poměrně velké. A ne jen na ten první. I když se podíváme na celkové rozměry, tak hodinky budí dojem velkého a těžkého zařízení. Ve skutečnosti jsou však jen velké, nikoliv těžké, materiály jsou natolik odlehčené, že se na váze neukáže víc než 58 g, když je na ni položíte. A to se jistě snést dá, navíc se hmotnost rozloží díky velkému tělu.

Rozměry těla hodinek jsou totiž následující (v x š x h): 48 mm x 48 mm x 13,5 mm. Hodinky jsou tedy nejen hodně široké, ale i hluboké, nad zápěstí „trčí“ dost vysoko, počítejte trochu s problémy při přetahování dlouhého rukávu nebo při snaze nasadit si rukavice. Je též víc než jasné, že se hodí na silnější zápěstí coby ryze sportovní model.

Samotné tělo hodinek váží jen 39 g a pevné je díky lehkému, ale pevnému polymeru. Tvar těla hodinek je navržen tak, aby odolal i případným pádům a dalším nárazům, odolné hsou hodinky i při vysoké nebo nízké teplotě, jejich provozní rozpětí je -40 až +70 stupňů Celsia. Pásek je vydatně perforovaný, takže se pod ním ruka nebude tolik potit. A lte jej nasadit i na robustní zápěstí. Jednak má šířku 22 mm, jednak je dlouhý 123 mm a 78 mm.

Rukavice nebudou při ovládání překážkou

Dotykový displej je sice příjemná věc, ale jen do doby, než si nasadíte rukavice, ať už je máte z jakéhokoliv důvodu. Abyste nemuseli rukavice pokaždé zdlouhavě sundávat, nebo si pořizovat ty s dotykovou vrstvou, jsou hodinky Amazfit T-Rex vybaveny čtyřmi ovládacími tlačítky.

A rozhodně není nutné se bát, že byste se ovládání museli příliš dlouho učit. Jednak jsou tlačítka jasně popsaná, jednak vám jistě brzy vejdou do svalové paměti. Vlevo nahoře je tlačítko výběru, napravo umístěná tlačítka slouží k cestování mezi položkami nahoru a dolů, no a vpravo dole umístěné tlačítko je určeno pro krok zpět.

Rychlost pohybu v menu je díky tlačítkům možná i rychlejší než při čistě dotykovém ovládání. Velmi dobře je vyřešena i střední část mezi ovládacími tlačítky, kam se pohodlně vejde prst jako opora, když budete na protější straně tlačítka mačkat. Zastánce dotykového ovládání však můžeme potěšit, že hodinky lze ovládat právě i dotykově.

AMOLED displej

Hodinky  Amazfit T-Rex mají AMOLED displej, což je na první pohled možná velmi dobré řešení. O AMOLED displejích na hodinkách mnoho uživatelů obyčejných LCD displejů v hodinkách jen sní. Ale musíme trošku zpomalit v nadšení z prvních dojmů.

AMOLED displeje jsou skvělou volbou spíše k designovým hodinkám, od kterých nečekáme velké outdoorové výkony. Je sice poměrně slušně viditelný na slunci, ale TFT displeje jsou ve viditelnosti mnohem lepší, a to dokonce při mnohem nižší energetické náročnosti.

Nicméně dost kritiky, podívejme se, co hodinky  Amazfit T-Rex opravdu nabídnou, nikoliv co by mohly nabídnout, kdyby. Osazeny jsou velkým displejem s průměrem 1,3 palce. Je dotykový a s možnostmi přizpůsobení vzhledu domovské obrazovky. Rozlišení je velmi příjemné: 360 x 360 px, barevné. Zvenčí ho chrání sklo Corning Gorilla Glass 3s.

Poměrně slušná výdrž, ale nikoliv nejdelší

Xiaomi Amazfit umějí hodinky a náramky s velmi dlouhou výdrží. Tento model dokáže cirka 20 dní při běžném používání, což je na hodinky velmi dobrý výkon. Zádrhel nastane, když spustíte GPS. Je tu totiž anténa, která bere poměrně dost energie, a tak se výdrž s GPS najednou smrskne jen asi na 20 hodin. A to je opravdu málo – vzhledem k možnosti běžné výdrže nebo výdrže až 2 měsíce, když hodinky používáte v nouzovém režimu (bez propojení s telefonem).

Konektivita ve více úrovních?

U chytrých hodinek čekáme poměrně širokou konektivitu. Ne pouze Bluetooth, jako je tomu u fitness náramků, ale ještě alespoň GPS, v lepším případě NFC, Wi-Fi a LTE. Jenže pozor, tady se dostáváme pouze k GPS. Všechny ostatní formy komunikace s okolím jsou tomuto modelu zapovězeny. Hodinky  Amazfit T-Rex propojíte s Androidy od 5.0 nebo iOS od 10.0. Bluetooth je přitom ve verzi 5.0, takže hodinky spojíte jen s novějšími telefony.  Co se GPS týká, komunikují hodinky také s GLONASS.

Sportovních funkcí je opravdu dost

Chytré hodinky Amazfit T-Rex nabídnou přehršel sportovních aktivit, které dokáží sledovat. Celkem je 14 dní, tady jmenujme jen některé: Venkovní běh, vnitřní běh, chůze, venkovní cyklistika, běžecký pás, horolezectví, vnitřní cyklistika, eliptický trenažér, plavání v bazénu, lyžování, plavání na otevřené vodě. Vedle toho jsou samozřejmě sledovány kroky, ušlá vzdálenost, aktivní čas, spálené kalorie a další údaje, na které jsme u fitness nositelností zvyklí.

A co chytré funkce, když to jsou hodinky (a ne náramek)?

S nabídkou chytrých funkcí je to o něco horší, ale tomu napovídá i cena hodinek. V podstatě můžeme rovnou říct, že jde o robustní fitness náramek s GPS, protože chytrým hodinkám se Amazfit T-Rex svými chytrými funkcemi rovnat nemůžou. Umějí jen základní propojení s mobilem na úrovni příjmu notifikací a výměny informací o naměřených sportovních a fyzických datech.

Rozhodně nepočítejte s tím, že byste si s hodinkami zavolali nebo že byste jimi odpověděli na zprávu, případně si třeba vyřídili email nebo alespoň roztřídili příchozí zprávy. O hlasovém ovládání ani nemluvě. Hovor lze pouze odmítnout nebo ignorovat, nikoliv přijmout nebo dokonce zahájit. Zkrátka sportovní tracker v provedení velkých a odolných hodinek, nikoliv chytré zařízení.

BioTracker PPG

Přidanou hodnotou hodinek Amazfit T-Rex jistě je BioTracker PPG, který jednak průběžně snímá tep, jednak dokáže varovat svého uživatele, pokud je se srdeční frekvencí cokoliv v nepořádku. Tento snímač je poměrně přesný, což potvrzují i uživatelé hodinek nebo recenze profi uživatelů.

Z dalších senzorů jsou tu pak 3 – osý akcelerometr, geomagnetický senzor, barometr, gyroskop či senzor okolního světla. Hodinky nabídnou i kalendář, stopky, odpočet, budík, předpověď počasí nebo i upozornění na dlouhé sezení, připomenutí pitného režimu apod.

Naměřené údaje se soustředí do statistik v aplikaci Amazfit App (ZEPP), kde si je můžete v mobilu nechat zobrazit v různém režimu, například po dnech, týdnech, měsících apod. Je tu i pokročilá analýza tepu, abyste se mohli podívat, jak dlouho jste frčeli anaerobně, kdy jste spalovali tuky atd., zkrátka fitness záležitosti.

A co na ně uživatelé?

Chytré hodinky Amazfit T-Rex jsou u nás poměrně oblíbeným modelem. Uživatelé jsou spokojeni zejména s jejich výdrží na jedno nabití (až na výjimku propojení s GPS), se snadným magnetickým nabíjením a samozřejmě s odolným provedením, které uživatele nijak neomezuje v jejich činnostech, sportování. Spokojeni jsou se škálou sportovních režimů a také se základními chytrými funkcemi.

Obecně jsou spokojenější ti, kdo kupovali hodinky k fitness účelům, tedy hlavně pro sledování svých aktivit, méně pro propojení s telefonem a coby prodlouženou ruku telefonu. Ti, kdo chtěli hodinky i jako kancelářské, je nakonec měnili za méně outdoorový, ale o to „chytřejší“ model.

Velmi si uživatelé cení poměrně nízké hmotnosti (v porovnání s jejich velikostí), spokojeni jsou s rozumnou pořizovací cenou a také s designem – zejména s možností výběru z více barev. Ovládání je podle nich snadné a rychlé, kombinace dotykového displeje a tlačítek je podle nich povedená. Chválí si i provedení v češtině, které sice není kompletní, ale pro běžnou orientaci stačí. Upozorňují však, že jde o dost robustní model, který nesedne každému.