Unisex hodinky pro milovníky starých časů digitálek. Tak by se daly ve stručnosti popsat chytré hodinky Amazfit Neo, které jsou designově povedenou součástí nabídky levných chytrých hodinek pod taktovkou Xiaomi. Spárujete je jak s Androidem, tak s iOS, nabídnou černobílý displej klasických digitálek, ale funkce jsou samozřejmě na jiném levelu, než byly digitálky odmsdesátých a devadesátých let minulého století. Pojďme se na chytré hodinky Amazfit Neo podívat podrobněji. Hned na začátek prozradíme, že jsou lehké a plastové, se PUR řemínkem.

Design dob minulých s nádechem dneška

Amazfit se povedlo se nejen inspirovat v designu digitálních hodinek starých časů, ale do tohoto designu zaneslo i dnešní prvky, které z těchto digitálek dělají moderní kousek. Pomocí jednoduchých symbolů a klasického LCD zobrazení tak máte na ruce klasiku i modernu zároveň, navíc v opravdu unisex provedení.

Hodinky nejsou ani příliš velké – nicméně pro štíhlé slečny spíš nebudou

Hodinky Amazfit Neo nepatří k nejmenším na trhu. Rozměry těla jsou totiž následující (v x š x h): 40,3 mm × 41 mm × 11,7 mm. Na zápěstí zaberou po měrně velký kus – a tak asi na rukou štíhlé slečny moc parády neudělají, navíc s hloubkou téměř 12 mm. Na štíhlá zápěstí se dají doporučit modely do průměru 36 mm. Proto s nimi počítejte pro mohutnější zápěstí, ať už pánská nebo dámská.

Hmotnost ale potěší, ta je jen 32 g, což je o pár gramů víc než u fitness náramků. Když si zvyknete na velkou plochu displeje, nebudete o hodinkách v podstatě ani vědět. Délka pásku, který je na klasickou přezku, dělá 12 cm a 8,6 cm, šířka je klasických 20 mm, měl by být vyměnitelný.

Pozor, s dotykovým displejem nepočítejte!

Možná je to jasné na první pohled – displej je tu vše, jen ne dotykový. Asi jste to poznali podle čtyř ovládacích tlačítek, která výrobce umístil po stranách těla hodinek. Tlačítka jsou poměrně dlouhá a moc pěkně zapadají do celkového designu – nejlépe v černém provedení hodinek, protože i tlačítka samotná jsou černá.

Výrobce ale sáhl po černých tlačítkách i v případě červeného nebo šedého modelu, což je, hlavně v červeném provedení, trochu pěst na oko. Nicméně jde o subjektivní vnímání, vám se proto možná líbí ze všech barevných možností právě červené Amazfit Neo nejvíce.

Skvělá viditelnost i na nejostřejším slunci

Zpět však k displeji. Má úhlopříčku velmi příjemných 1,2 palce, ale část zabírá kruhová výseč ohraničená plastem, kde se zobrazuje, kterou funkci nebo část menu máte na zbytku displeje právě k dispozici. Displej samotný je STN, černobílý, v podstatě always on a extrémně šetřící baterii.

Sluneční svit totiž projde samotným displejem, odrazí se a zase je vysvícen ven, černé oblasti, na kterých jsou data, se stanou o to kontrastnějšími, žádné světlo se skrze ně neprosvítí – a tak je obrazovka vždycky kontrastní, tedy i dobře čitelná. Prostě: staré dobré digitálky v novějším hábitu a zajímavými funkcemi.

Baterie vydrží i 4 týdny na jedno nabití

STN displej, který spotřebuje jen malinko energie pro dostatečně kontrastní zobrazení dat, je tím, co dává hodinkám výdrž i 4 týdnů na jedno nabití. Když se přepnete do úsporného režimu, budete na 35 dnech. A to je ve světě chytrých hodinek dokonalá výdrž (ale jedním dechem musíme dodat, že Amazfit Neo je spíše velkým fitness náramkem než chytrými hodinkami – do funkcí chytrých hodinek tu totiž hodně schází, zcela chybí například interakce s telefonem nebo GPS a mapy, NFC, což by podle definice chytrých hodinek mělo být již víceméně standardem).

Nabíjet budete hodinky v nabíjecí základně, což znamená, že na delší cesty nabíječku s sebou. Anebo nabít před odjezdem, neboť výdrž 4 týdny je pohodlná i to případ nadstandardně dlouhé letní dovolené. Kdekoliv. S Amazfit Neo si totiž můžete směle i zaplavat. Potápění se ale nedoporučuje, certifikát odolnosti je tu do 5 ATM. Nabíjení zabere cirka 2,5 hodiny.

Pestré notifikace

Hodinky Amazfit Neo propojíte s telefonem pomocí aplikace, která je zdarma a která nese název Zepp. Najdete ji samozřejmě v obchodech s aplikacemi. Po propojení si tu najdete jak statistiky z hodinek, tak si pro změnu do hodinek budete nechávat odesílat notifikace o dění v mobilu. Nastavení notifikací je podle vašich preferencí, zvolíte v aplikaci.

Jen pozor, přestože jde o hodinky, notifikace pouze přijímají, odpovídání na ně možné není. Nelze například ani volat (přes spárovaný telefon, ani ovládat hudbu či foťák v telefonu). Zkrátka poměrně omezené funkce, které hodinky Amazfit Neo řadí spíše k náramkům.

PAI neboli už žádné sledování spousty údajů – nově stačí jeden

Pro rychlý přehled o tělesných funkcích a fyzičce je tu příjemná inovace – tzv. PAI. Ten podle výrobce odstraňuje nutnost sledovat mnoho dat, namísto toho vám umožňuje intuitivní pochopení vašeho fyzického stavu okamžitě na první pohled.

Místo sledování tepu, frekvence pohybu, SpO2, spálených kalorií apod. je tu jeden prostřednictvím PAI, který vám ukáže, jak na tom jste, jak moc jste dnes dali pohybu, kolik byste mu měli věnovat v dalších dnech atd. Čím více cvičení, čím lepší tep a více spálených kalorií, tím lepší PAI skóre.

Měření aktivit? Stačit musí chůze, běh nebo cyklistika

Z pohybových aktivit, které dokáží hodinky Amaztif Neo sledovat, jsou to jen chůze. Běh a cyklistika. Sice jde o sporty, které provozuje většina lidí, ale možná vám bude chybět pestrost indoorových cvičení, či například inlajny.

Se starším telefonem si neškrtnete

Jestli si ovšem říkáte, že starší pojetí digitálek bude fajn právě pro vás, protože máte starší telefon, tak tady zpozorněte. Hodinky Amazfit Neo totiž mají novější Bluetooth 5.0 BLE, které u starších telefonů ještě používáno nebylo. Spárujete je proto od verze Bluetooth 4.2, ale nikoliv nižší, což značí rok výroby 2017 a novější.

4 ovládací tlačítka zajistí rychlé cestování v menu

A vůbec se jich nemusíte bát. Tlačítka jsou jasně popsána přímo na hodinkách, takže není nutné se učit, co které z nich umí, stačí číst, postupně to přejde do svalové paměti samo. Vlevo nahoře je tlačítko výběru, napravo umístěná tlačítka slouží k cestování mezi položkami nahoru a dolů, no a vpravo dole umístěné tlačítko je určeno pro krok zpět. Pohyb nabídkou je díky čtyřek tlačítkům velmi rychlý.

A co na ně uživatelé?

Uživatelé si hodinky Amazfit Neo chválí, zejména pro jejich vždy viditelný displej, extrémně dlouhou výdrž na jedno nabití nebo pro přehlednost celého systému a snadné ovládání. Jedním dechem ale v recenzích dodávají, že jde o hodinky pro velká zápěstí a také že toho po stránce chytrých funkcí příliš neumějí. Jde více o tracker (náramek) než o chytré hodinky.

Řeší však problém všech, kdo si doposud u náramků stěžovali na neviditelnost displeje nebo na absenci tzv. always on displeje, aby se nemusel rozsvěcovat až při pohybu zápěstí.Pásek je podle mínění uživatelů trochu tužší, ale poměrně dost perforovaný, nicméně i to nasvědčuje spíše pro mohutnější ruce. Ovládání pomocí čtyř tlačítek je podle uživatelů logické, resp. intuitivní, velmi oceňují plošku mezi tlačítky, o kterou vždy mohou pohodlně opřít prst, kdykoliv potřebují zatlačit na tlačítko na protilehlé straně hodinek.