Potřebujete tisknout jen černobíle, chcete tisknout laserem, ale potřebujete mít k tiskárně i kopírku a skener? Zaměřte svou pozornost i na poměrně levnou multifunkční černobílou laserovou tiskárnu od HP, která se může pochlubit vedle vysoce výtěžného toneru i poměrně kompaktními rozměry.

Rozlišení tisku sice nijak neexceluje, maximum je 600 x 600 dpi, ale na kancelářský tisk v černobílém provedení to rozhodně bude stačit. Tiskárna potěší svou rychlostí – za minutu z ní vyjede až 18 stran. Co naopak zklame, je absence automatického oboustranného tisku. Tisknout oboustranně samozřejmě lze, ale jen manuálně, respektive s pomocí ovladače.

Co zvládne černobílá multifunkční laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M28a potisknout, to jsou formáty A4, A5, A6 a obálky (C5, DL). Vlastní formáty potiskovaného papíru pak mohou mít rozměry 105 mm × 148 mm až 216 mm × 297 mm.

Co se samotných médií, na která budete tisknout, týká, můžete do tiskárny vložit samozřejmě běžný papír, díle obálky, ale i pohlednice nebo štítky. Maximální hmotnost papíru, který lze použít, není z nejvyšších. Stanovené maximum je 120 g/m2, přičemž minimum je 65 g/m2.

Co má černobílá multifunkční laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M28a naopak nastaveno dostatečně, je zásobník na papír. Ten totiž pojme až 150 listů, přitom zásobník na straně výstupu papíru pobere až 100 listů. I proto uplatníte tiskárnu nejen v domácnosti, ale také v kanceláři, kde bude její papírová kapacita jistě dostačovat.

Dostatečná by mohla být i maximální měsíční zátěž v objemu 8 000 stran. Minimální zátěž by měla být o 100 stranách, což je v podstatě pět stran každý pracovní den. Hlučet přitom tiskárna bude asi 52 decibely. Při tisku spotřebuje 365 W, což patří ke středním hodnotám mezi laserovými tiskárnami. Nutno ještě dodat, že tisk laserem z velkého jednobarevného toneru je vždy cenově výhodnější než tisk inkoustový, byť také černobílý.

Pojďme se ale podívat na další části, které černobílá multifunkční laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M28a má, tedy skener a kopírku. Skener má rozlišení optického skenování až 1200 dpi, to při maximální velikosti skenu na ploše: 216 mm na 297 mm. Naskenované dokumenty vám tiskárna dokáže uložit do těchto formátů: JPG, RAW (BMP), PNG, TIFF, PDF. Základní škála, to ano. Ale pro běžné domácí nebo kancelářské použití je jistě dostačující.

V čem černobílá multifunkční laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M28a pokulhává, to je připojení. Její konektivita je opravdu slabá, protože ji můžete připojit pouze kabelem USB 2.0. A aby toho nebylo málo, USB kabel pro připojení tiskárny musíte ještě dokoupit, protože není součástí balení. LAN ani bezdrátové připojení (WLAN) zde nejsou možné. Tím pádem nelze ani nic tisknout přímo z mobilu nebo tabletu.

Co dokupovat nemusíte, je toner. Součástí balení totiž je předinstalovaná zaváděcí černá originální tonerová kazeta HP LaserJet (s kapacitou na 500 stran). Najdete tu i instalační leták, softwarové ovladače na disku CD-ROM. A samozřejmě napájecí kabel. Někteří prodejci nabídnou i instalaci na dálku – za předpokladu, že máte internetové připojení k vašemu počítači.

Na druhou stranu je nutné zmínit, že černobílá multifunkční laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M28a komunikuje i s Windows 10. Další operační systémy, které podporuje, jsou Windows 8.1, 8, 7, Apple OS X 10.13, 10.12, 10.11, 10.10, 10.9.

Tiskárna disponuje pamětí ve velikosti 32 MB. A ještě jinou velikost zmiňme, konkrétně její rozměry (š x h x v): 360 mm × 264 mm × 197 mm. Tiskárna váží 5,4 kg. A to ve světě laserových tiskáren není příliš vysoká hmotnost.