Střední třída v dalekohledech je zastoupená mimo jiné i modelem PRAKTICA Pioneer 8×26 (PRA117). Je to samozřejmě znát i na ceně, dalekohled stojí nad dva tisíce korun. Je ale za co své peníze dát. Dalekohled totiž nabídne slušnou světelnost a hlavně vynikající zorný úhel. V 1000 metrech budete v obraze mít výřez o šířce 118,6 metrů.

Objektivy dalekohledu mají průměr 26 mm a průměr vstupní pupily je 3,25 mm. Dalekohled, jak jeho označení napovídá, dokáže přiblížit osmkrát. To je ještě dost pohodlná vzdálenost na to, abyste potřebovali stativ. Na druhou stranu, ta nejkratší zaostřitelná vzdálenost, na kterou můžete dalekohled úspěšně použit, jsou 4 metry. Uživatelé ho ale nastavují i na 2 metry a nastavení dalekohledu si pochvalují (například pro pozorování hmyzu, který se pohybuje stabilní rychlostí).

Dalekohled PRAKTICA Pioneer 8×26 (PRA117) je příjemně malý, takže se parádně hodí na cesty. Má malé, elegantní tělo s prémiovou, otevřenou závěsnou konstrukcí. Jeho rozměry jsou (v x š x h): 117 mm x 115 mm x 40 mm. Dalekohled váží pouhých 325 g. Oční reliéf dalekohled je pak 16 mm.

Dalekohled lze samozřejmě nastavit podle tvaru vašeho obličeje a podle dioptrií, které v očích máte. Rozsah je až ± 4 dioptrie. Tubusy jdou natočit od vzdálenosti 56 mm do vzdálenosti 72 mm. Ostřící kolečko je poměrně velké a posunuje se celkem ztuha. Proto je snadné ladit ostření jemně, opravdu po malinkých kouskách. Je snadné trefit požadované zaostření.

Ohromnou výhodou dalekohledu je robustní vodotěsný rám, který vám dává svobodu používat dalekohled za každého počasí. Z toho také plyne (i z toho, že dalekohled je plněn dusíkem) fakt, že v dalekohledu se rozhodně nebude tvořit koncentrát. Díky tomu uvidíte za jakékoliv situace a v kterémkoliv počasí, i když vystřídáte velký rozdíl v teplotách.

Samozřejmý je vícevrstvý antireflexní povlak na obou čočkách. Je nutno počítat s poměrně tmavším zobrazením, světelnost dalekohledu je pouze 10,5. Dalekohled má zaostřovací systém na střed a nastavitelné očnice. Nechybí ani závit pro stativ. Obraz je podle uživatelů dostatečně světlý, a to i za šedého dne. Dokonce i během stmívání je ještě možné pozorovat okolí dalekohledem. Twilight Factor je 14,42.

Součástí balení binokulárního dalekohledu PRAKTICA Pioneer 8×26 (PRA117) je měkké pouzdro, které se snadno dá uložit i do kapsy. Je tu také čistící hadřík, krytky objektivu, krytky okuláru a samozřejmě i popruh na krk. Popruh má široký neoprenový pás, díky kterému (a samozřejmě i díky nízké hmotnosti dalekohledu) vůbec nevíte, že dalekohled na krku máte.

Výhodou však je, že krytky jsou přichyceny k dalekohledu pomocí oček. Proto nemusíte řešit jejich umístění po sundání. Prostě je jen sundáte. Uživatelé se zmiňují, že krytky drží velmi málo, je snadné je sesunout i pouhým zavaděním o dalekohled, takže fakt, že jsou připevněny k tělu dalekohledu, je velmi důležitý.

Podle ohlasu uživatelů je tělo dalekohledu dostatečně robustní a dílenské zpracování je kvalitní. Obraz velmi dobrý, ostrý po celé ploše. Takže pozorování dalekohledem PRAKTICA Pioneer 8×26 (PRA117) rozhodně vaše oči příliš neunaví.

Další z výhod dalekohledu je ergonomické tělo, díky kterému se dalekohled nejen dobře drží, ale i dobře předává z ruky do ruky (jiné osobě). Dalekohled má nastavitelné očnice, takže jeho použití je snadné i pro lidi, kteří nosí brýle. Nicméně, mnohem příjemnější je varianta bez brýlí a s korekcí dioptrií. Jediné, co na dalekohledu podle ohlasů uživatelů prý moc nedrží, je nálepka s názvem značky, tedy „Practica“.