Jestliže se poohlížíte po levnějším, ale také obyčejnějším dalekohledu, který sice má vyšší světelnost, ale hůře zaostřuje na bližší vzdálenosti (protože na blízká místa se dívat prostě nebudete), mohl by vám vyhovovat dalekohled PRAKTICA Falcon 10×50. Díky nižší pořizovací ceně, ale stále dobrým vlastnostem se jedná o dobrý dárek nebo i nákup výbavy na turistiku, sportovní či kulturní akce pořádané na větších venkovních prostranstvích.

Vzhledem k tomu, že zorný úhel je 5,7 stupně, nebude zcela vhodný pro lov či hon nebo pro sledování rychleji se pohybující objektů v dálce. K tomu je potřeba se poohlédnout po optickém přístroji s větším zorným úhlem. V 1000 metrech budete mít v obraze scénu o šířce okolo 99 metrů. Na druhou stranu se vám bude tímto dalekohledem zase dobře prozkoumávat Měsíc.

Dalekohledu nechybí nástavec na připojení ke stativu, proto se vám budou dobře pozorovat i ty objekty, které chcete sledovat delší dobu. Nebudou vás od dalekohledu bolet ani ruce a nemusejí ani nohy, když si nastavíte stativ do příjemné polohy k sezení.

K pohodlnosti používání binokulárního dalekohledu PRAKTICA Falcon 10x50přispěje i robustní celo – pogumované tělo, které se dobře drží díky protiskluzové úpravě. Navíc není dalekohled nijak přehnaně velký. Jeho rozměry jsou (š x v x h): 190 mm x 190 mm x 65 mm. A váží 850 g. Proto bude relativně pohodlný i při delších procházkách, kdy jej budete mít zavěšený na krku nebo přes rameno.

Dalekohled Falcon je vhodným dalekohledem pro začínající pozorovatele, kteří se chtějí s dalekohledy teprve učit zacházet. Jeho ovládání je snadné a způsoby nastavení snadno i díky přiloženému manuálu odhalí opravdu každý.

Dalekohled je vybaven optickými hranoly a kvalitní optikou značky PRAKTICA, která využívá povrchovou úpravu antireflexními vrstvami Multicoating. tedy antireflexních vrstev je více, což zaručuje vynikající výsledný obraz, lepší propustnost světla, menší světelné odrazy.

Nejbližší objekt k zaměření je sice až okolo deseti metrů (podobné dalekohledy zaostřují i 6 nebo 7), na duhou stranu je nutno brát v úvahu nižší cenu dalekohledu. Výstupní pupily okulárů lze předsunout o 11,8 mm. Dalekohled se samozřejmě přizpůsobí jak tvaru obličeje, tak dioptriím. Takže osovou vzdálenost okulárů lze nastavit od 56 do 72 mm, nastavení dioptrické korekce tu také nechybí.

Dalekohledy Practica jsou u nás používány již dlouhá léta. A uživatelé si chválí jejich dlouhověkost a spolehlivost, stálost materiálu v čase. Takže můžeme doufat, že tohle platí i nadále. Tradičně bylo velmi kvalitní i dílenské zpracování. Ale právě na něj se již objevily za strany uživatelů nějaké stížnosti. Přece jen jde o opravdu levný dalekohled.

Uživatelé si také stěžují, že krytky čoček nejsou součástí těla dalekohledu. A ani je nejde nijak připevnit k řemínku. Musíte je prostě hodit do pouzdra nebo do batohu, do kapsy. Riziko ztráty je ale poměrně velké.

Dalekohled PRAKTICA Falcon 10×50 (PRA123) také není vodotěsný, ale trocha deště by mu ublížit neměla. Kdyby se dovnitř přece jen dostal kondenzát vlivem náhlých změn teplot a vlhkosti, necháte dalekohled prostě jen postupně vytemperovat při pokojové teplotě.

Dalekohledu totiž chybí plnění dusíkem, a tak ke srážení kondenzátu může docházet poměrně snadno. I proto je potřeba dalekohled uchovávat na suchém místě a ani vysoké teploty mu nedělají dobře. To je však stejné u všech produktů tohoto typu.