Další ze zavedených značek v oblasti optických produktů je Olmypus. Patří k těm, kteří nabízejí širokou cenovou škálu produktů, ale vždy s dobrou kvalitou. Binokulární dalekohled Olympus 10×50 DPS I patří k dalekohledům s nižší cenou, ale vynikajícím optickým výkonem. Poměr cena / výkon je v tomto případě opravdu vynikající.

Binokulární dalekohled Olympus 10×50 DPS I má vysokou světelnost, desetinásobné přiblížení, je poměrně lehký a snadno se ovládá. Zobrazí celkem široký kužel a zaostřovat ho můžete už od šesti metrů, možná i o něco blíže. Pojďme se na něj ale podívat podrobněji.

Binokulární dalekohled Olympus 10×50 DPS I je modelem přímo určeným k použití v přírodě a při sportovních nebo i kulturních událostech konaných na volném prostranství. Z řad uživatelů si jej ale chválí i myslivci pro pozorování zvěře, protože dalekohled má vysokou světelnost o hodnotě 25. Díky širokému zornému poli, které je 65 stupňů, je dalekohled právě pro myslivce vynikajícím nástrojem ke sledování rychle se pohybujících objektů.

Dalekohled je vybaven asférickými čočkami, takže máte zaručen plastický obraz bez zkreslení. Optický systém byl zvolen s Porroovou převracecí hranolovou soustavou. Čočky jsou vybaveny několika vrstvami antireflexu a také UV ochranou.

Při desetinásobném přiblížení je obraz stále velmi prosvětlený, je široký, ale také ještě poměrně stabilní. Dalekohled Olympus 10×50 DPS I bohužel nejde přimontovat na stativ, chybí tu na něj závit. Když jste u negativ, pojďme si je dát všechna na jedno místo.

Jistě nepotěší velmi úzký řemínek, který po jisté době začne za krkem nebo na rameni nepříjemně řezat. Chybějící závit na stativ už jsme zmiňovali. Pouzdro, které je k dalekohledu Olympus 10×50 DPS I dodáváno, je jen velmi slabé a měkké, takže před většími ránami či tlaky rozhodně váš dalekohled neuchrání. Na druhou stranu vám ale aspoň nezabere místo v batohu, až si na výletě pověsíte dalekohled na krk.

Dalším a zbytečným mínusem jsou i krytky čoček, respektive fakt, že nejsou součástí těla dalekohledu. A ani je nejde nijak připevnit k řemínku. Musíte je prostě hodit do pouzdra nebo do batohu, do kapsy. Riziko ztráty je ale poměrně velké.

To by k záporům ale bylo asi vše. Dalekohled je na výlety celkem skladný. Jeho rozměry jsou následující (š x v x h): 191 mm × 178 mm × 63 mm. Váží 855 g. Vzdálenost výstupní pupily je u tohoto dalekohledu 12 m, přičemž průměr výstupní pupily je 5mm.

Ovládání dalekohledu Olympus 10×50 DPS I je klasické – nastavovat budete vlastně jen vzdálenost obou tubusů (rozteč okulárů), dioptrickou korekci, centrální šroub zaostřování a kroužek zoomu. Vše snadným pootočením a zcela intuitivně.

Konstrukce má pogumované provedení umožňující pevné držení jistotu, že vám z ruky jen tak nevyklouzne, ani při pohybu. Dalekohled Olympus 10×50 DPS I také není vodotěsný, ale trocha deště by mu ublížit neměla. Kdyby se dovnitř přece jen dostal kondenzát vlivem náhlých změn teplot a vlhkosti, necháte dalekohled prostě jen postupně vytemperovat při pokojové teplotě.

Dalekohledu totiž chybí plnění dusíkem, a tak ke srážení kondenzátu může docházet poměrně snadno. I proto je potřeba dalekohled uchovávat na suchém místě a ani vysoké teploty mu nedělají dobře. To je však stejné u všech produktů tohoto typu.