Na výrobce Nikon bylo v oblasti optických záležitostí vždy spolehnutí. A výjimkou nejsou ani dalekohledy. i ty, které jsou cenově dostupní, nabízejí dost vysokou kvalitu na to, aby opravdu stálo za to si je pořídit. Mezi levnější, ale přitom opticky výkonné modely patří i binokulární dalekohled Nikon 10×50 Aculon A211.

Jde o nástupce dalekohledů Action VII, které jsou ve své kategorii také vynikající. Ale Aculon A211 jim jistě nedělá ostudu. Nabízí kombinaci skvělé ergonomie, všestranného využití a propracované optické konstrukce. Dáky tomu se hodí pro pestrou škálu aktivit, počínaje turistikou, přes lov, pozorování noční oblohy nebo na kulturní akce ve velkých prostranstvích.

Díky velkému průměru objektivů, tedy 50 mm, máte zajištěnu i poměrně dobrou světelnost neboli jas, konkrétně 25. Díky velkým objektivům je reálným pozorovací úhle 6,5 stupně, zdánlivý zorný úhel pak téměř 60 stupňů. Zvětšení je desetinásobné.

Čočky binokulárního dalekohledu Nikon 10×50 Aculon A211 jsou opatřeny vícenásobnými antireflexními vrstvami, které pomohou zajistit jasný obraz za všech světelných podmínek. Navíc asférické čočky dosahují nezkresleného obrazu na celém povrchu. Proto je kvalita výsledného obrazu opravdu vysoká.

Dalekohled ale nabízí nejen kvalitní obraz. Důležitým parametrem je i pohodlí. Proto tu najdete možnost namontovat ho na stativ, abyste mohli pohodlně sledovat to, co potřebujete mít v hledáčku delší dobu. Dále nechybí ani gumové očnice, které jsou otočné a posuvné. Proto si dalekohled k očím nasadíte velmi snadno, jde to intuitivně. Předsunutí výstupní pupily je 11,8 mm.

Pogumovaný povrch dalekohledu poskytuje větší odolnost proti nárazům, ale i se dalekohled díky němu mnohem lépe drží. Jistě oceníte i pohodlný široký pásek přes rameno, díky kterému můžete nosit dalekohled kamkoliv s sebou. A tlačit rozhodně nebude. Uživatelé dalekohledu si právě zmíněný pásek velmi pochvalují.

Dalekohled se dá s sebou dobře brát na cesty, protože jeho rozměry jsou (š x v x h): 19,7 cm x 17,9 cm x 6,8 cm. Tedy žádný obr. Dalekohled váží necelé jedno kilo.

Obsluha dalekohledu je snadná a zvládne ji i méně zkušený amatér. Nastavovat budete vlastně jen vzdálenost obou tubusů (rozteč okulárů), dioptrickou korekci, centrální šroub zaostřování a kroužek zoomu. Vše snadným pootočením. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 7 metrů. A šířka zorného pole při pozorování na 1 kilometr pak bude 114 metrů. Rozteč okulárů přitom můžete nastavit na 56 – 72 mm.

Co vám bude ale jistě chybět, je uchycení krytů čoček proti ztrátě. Dalekohled také není vodotěsný, ale trocha deště by mu ublížit neměla. Kdyby se dovnitř přece jen dostal kondenzát vlivem náhlých změn teplot a vlhkosti, necháte dalekohled prostě jen postupně vytemperovat při pokojové teplotě. Dalekohledu totiž chybí plnění dusíkem, a tak ke srážení kondenzátu může docházet poměrně snadno.

I proto je potřeba dalekohled uchovávat na suchém místě a ani vysoké teploty mu nedělají dobře. To je však stejné u všech produktů tohoto typu.