Uživatelé, kteří dávají přednost bezsáčkovým vysavačům, také mají na trhu také poměrně široký výběr modelů a typů. S výběrem kvality už to ale tak dobré není. Ve všech dostupných hodnoceních se totiž na prvních příčkách umisťují vysavače sáčkové, ty bezsáčkové jsou víceméně na chvostu.

Důvodem není jen nutnost přijít opakovaně do kontaktu s tím, co jsme doma vysáli, nutnost velmi pravidelně udržovat nádobu a filtry v čistotě, tedy uživatelské nepohodlí, ale nejhlavnějším důvodem pro to, že bezsáčkové vysavače moc dobře hodnoceny nejsou je skutečnost, že jsou většinou velmi hlučné a mají mizernou účinnost ve vysávání koberců. Tvrdé podlahy jim většinou problém nedělají.

Tohle vše platí také pro bezsáčkový vysavač Dirt Devil Rebel 24HFC. Je dobrý do bytu bez koberců. Pokud budete vysávat menší rohože či běhouny, je lepší si sundat hubici i hadici a vysávat jen trubkou. Práce je to strašná, ale jedině tak dosáhnete lepšího výsledku, než poloviny účinnosti dobrého sáčkového vysavače.

Dirt Devil Rebel 24HFC má objem nádoby pouhopouhých 1,8 litr, což znamená, že průměrně velký byt na jednu nádobu nevysajete. Během vysávání je nutno nádobu vyprazdňovat. Takže pokud koupit tento vysavač, tak jedině do mini bytu pro mini domácnost.

K tomu můžete připočíst také jeho nízkou hmotnost a poměrně malé rozměry – a máte vhodného kandidáta na vysávání garsonky s tvrdou podlahou, případně na chatu postavenou na patro. Jeho 3,5 kila hmotnosti při přenášení po schodech téměř neucítíte. Nevýhodou nízké hmotnosti je fakt, že většina vysavače je vyrobena z plastu, a některé díly působí dost bakelitovým dojmem. Vzhledem k nutnosti časté manipulace s díly vysavače (zejména při vynášení nádobky), je celkem vysoké riziko zničení některých částí.

Pro malou domácnost hovoří také krátký kabel a poměrně malý akční rádius. S vysavačem se totiž dostanete jen 9 metrů od zásuvky, z toho kabel je dlouhý jen 6 metrů. Ze 700 W příkonu výrobce vykouzlil 350 W sacího výkonu. Ale ani tato nálož výkonu nestačí k tomu, aby vysavač dobře vysál koberce, ty s vysokým vlasem nevysaje v podstatě vůbec.

Určitě ho nepořizujte, pokud vysáváte především pozdě večer. Vysavač je velmi hlučný (80 decibelů), takže byste, pokud bydlíte v paneláku či v řadovce, dost nepříjemně rušili sousedy.

Silné „pro“ při výběru tohoto vysavače jsou minimální náklady na jeho provoz. Nekupujete pytlíky, proto je provoz vysavače pouze o placení elektřiny – a vzhledem k nízkému příkonu to opravdu není mnoho. Musíte ale počítat s tím, že filtr brzy odejde. Rozhodně dřív než u sáčkového vysavače.

Nízké náklady na provoz vysavače jsou vykoupeny velkou prací kolem jeho provozu. Po skončení vysávání, mnohdy i během něj, musíte vysavač rozebrat a vyčistit nádobu i filtr. Sáčkovému vysavači pouze zmáčknete tlačítko, sáček vyměňujete třeba jednou za měsíc.

Zpátky k údržbě nádobky a k filtru. HEPA 13 filtr je sice fajn, ale jak z něj dostat nečistoty, které se celou dobu točí přes něj. V sáčkovém vysavači udělá sáček první velkou filtraci a k HEPA filtru pustí opravdu už jen zbytky. U nádoby na vysávání to funguje zcela jinak a HEPA filtr je mnohem více zatížen. Dirt Devil Rebel 24HFC je sice vybaven omyvatelným filtrem, ale když jsme uprostřed vysávání a chceme co nejdříve pokračovat, těžko budeme filtr mýt pod vodou. Zbývá jedině řádně jej vyfoukat, nejlépe kompresorem. Budete kvůli vysavači pořizovat do bytu kompresor?

Citelně na vysavači chybí regulace výkonu, není vybaven turbo kartáčem. Na druhou stranu vám prozradí, že má plnou nejen nádobu, ale i filtr. Hubice na podlahy a malá hubice jsou součástí výbavy. Stejně tak měkčená kolečka a navíječ na kabel.