Bezdrátová sluchátka pomocí Bluetooth komunikace zajišťují sice pohodlí bezdrátového přenosu, ale dosah i prostředí, ve kterém se přenáší, jsou velmi omezeny. Bluetooth totiž zvládne jen okolo deseti metrů a bez překážek. Sluchátka s Bluetooth je proto dobré využívat třeba během cestování, kdy máte mobil v kapse a sluchátka na uších. Anebo při sledování filmů v PC či v televizi.

Ale jakmile se chcete při poslouchání hudby ve sluchátkách pohybovat po domě nebo členitějším bytě, s Bluetooth sluchátky to nepůjde. Brzy ztratí signál a vy máte po zážitku. Takže pokud víte, že se budete chtít při poslechu hudby pohybovat po celém domě anebo třeba i po zahradě, volte variantu sluchátek s radiovým přenosem. I v této základní verzi a za základní cenu totiž dosáhnou až do 100 metrů, včetně překážek v podobě stěn.

Jestliže se v rádiovém vysílání nevyznáte (a to asi většina lidí), nevěště hlavu. Bezdrátová oblouková sluchátka s radiovým přenosem Sony MDR-RF811RK se totiž naladí automaticky, základní nastavení sluchátek k tomuto kroku je snadné, navíc dobře pospané v manuálu. Sony jsou svými podrobnými manuály pověstní a zatím si tuto pověst udržují.

Sluchátka zvládnou provoz až 28 hodin na jedno dobití – tedy s originálními AAA bateriemi. Pokud zakoupíte NiMH baterie, doba bezdrátového provozu sluchátek se změní na max. 13 hodin. Přitom doba nabíjení ze zcela vybité baterie do zcela nabité baterie zabere docela nepříjemných 16 hodin.

Jak už jsme zmínili, přenos radiovou frekvencí je mocnější, než je tomu v případě Bluetooth. Proto se více hodí tam, kde se očekává více pohybu se sluchátky a také objevování překážek mezi vysílačem a přijímajícími sluchátky. Sluchátka Sony MDR-RF811RK vám zajistí digitální zvuk v Hi-Fi kvalitě, ať se v domě pohnete kamkoliv.

Bezdrátová oblouková sluchátka s radiovým přenosem Sony MDR-RF811RKmají 40 mm neodymové reproduktory (s neodymovým magnetem), navíc s PET membránou s dlouhým pulsem, aby vám mohla vyrobit hlubší a zřetelné basy. Sluchátka mají uzavřený akustický systém, takže zážitek z jejich poslechu je opravdu velký. Na sluchátkách je i základní ovládání, proto nemusíte vše nastavovat je na rádiu nebo televizi.

Pokud nechcete poslouchat bezdrátově, abyste nevybíjeli baterky, nebo prostě víte, že teď zrovna budete chtít u televize sedět, můžete sluchátka do televize zapojit klasicky, drátem. Ten je, i se všemi potřebnými konektory, součástí balení. V balení pak najdete i napájecí adaptér a dobíjecí AAA baterie, pak také další kabely pro připojení k dalším zvukovým zařízením.

V balení samozřejmě nesmí chybět samotný vysílač. Bez něj by to nefungovalo. Vysílač se klasickým 3,5 mm Jackem napojí na zvukové zařízení, ze kterého budete poslouchat (televize, Hi-Fi věž, PC, mobil, cokoliv). Vysílač musí být během provozu v elektrické síti. Má sice akumulátor, ale je nutné jej neustále dobíjet, dobíjení je automatické, přičemž vysílač signalizuje, kdy se zrovna dobíjí.

Vysílač má frekvenční dosah 20 – 12 000 Hz. Samotný vysílač se zapíná a vypíná automaticky tím, že zapnete či vypnete sluchátka. Pro vysílání nabídne dva kanály. Vysílač váží 115 g (což není až tak důležitý parametr), důležitější je váha sluchátek, která budete nosit na hlavě – je to 220 g. Tedy běžná hmotnost sluchátek této konstrukce.

Navíc bezdrátová oblouková sluchátka s radiovým přenosem Sony MDR-RF811RK nabídnou nastavitelný paralelní pásek, kterým můžete přesně přizpůsobit konstrukci tvaru vaší hlavy. Polstrování sluchátkových mušlí je velmi měkké, proto vás sluchátka nebudou tlačit ani po delší době nošení. Obklopují totiž celé ucho.

Sluchátka mají ovládání pro zapnutí i vypnuté celé soustavy, můžete přímo na nich ale také ovládat hlasitost. Frekvenční rozsah sluchátek je 20 – 20 000 Hz. Sluchátka mají tu výhodu, že pokud chcete například sledovat televizi se sluchátky a ve více lidech, stačí jen jeden vysílač. Sluchátka využijete například ve společných domácnostech, kde žije více generací. Starší lidé poslouchají televizi ve sluchátkách v té hlasitosti, jakou potřebují. A vy si nastavíte hlasitost televize podle sebe, nezávisle na tom, jak nahlas jede zvuk ve sluchátkách.

Někdy sluchátka s radiovým přenosem Sony MDR-RF811RK šumí, alespoň podle ohlasů uživatelů. Řešením je zeslabit sluchátka a pro změnu zesílit zdroj vysílání, tedy televizi, věž atd. Je nutno zmínit, že k poslechu hudby sluchátka až tolik ideální nejsou, ale to je znát i z jejich ceny. U sledování filmů, hraní her bez komunikace nebo poslechu mluveného slova je však velmi oceníte.

Nepříjemná je dlouhá doba nabíjení sluchátek, lze samozřejmě řešit nákupem dvojích sluchátek a jednoho vysílače. Sluchátka pak budete nabíjet na střídačku. Uživatelé by uvítali i delší kabel pro dobíjení sluchátek, ale to je celkem maličkost, kterou snadno vyřešíte prodlužovací šňůrou.

Vzhledem k tomu, že sluchátka nemají Bluetooth a ani mikrofon, není možné je využít k telefonování. Je nutné mít na paměti, že v případě bezdrátových obloukových sluchátek s radiovým přenosem Sony MDR-RF811RKj de o základní model IR/FM sluchátek, který poskytne ale poměrně dobrou službu, spíše však méně náročnému uživateli.