Benzínové motory patří ke kultivátorům tak nějak víc. Stroj je díky nim samostatnou jednotkou nez nutnosti být napojen drátem ke zdroji energie. A toho lze využít pro všestrannější práci při obdělávání pozemku. Benzínový kultivátor Riwall RPT 4040 B patří k těm silnějším, se kterými už se dá něco udělat i v případě, kdy máte na záhonech i nějaký ten jíl. Tedy těžší zásaditou zeminu, která se ručně nebo jen základním kultivátorem zpracovává opravdu stěží.

Benzínový kultivátor Riwall RPT 4040 B je vybaven výkonným značkovým motorem B&S 4 HP. K tomu si musíme připočítat i poměrně velkou nádrž na palivo, která je 0,75 l. Nádržka na olej (motor je čtyřtaktní, takže olej není nutno míchat s benzínem, každý má svou nádobku) má objem 0,45 l.

Jde sice o benzínový motor, který je nutné při startu takzvaně natočit, ale výrobce zvolil systém snadného startování, při kterém není nutné tahat startovací lanko příliš velkou silou nebo rychlostí. Motor reaguje již v nízkých otáčkách a nastartuje se. Startovací lanko je umístěno na levém řídítku, respektive u něj. Uživatelé si občas stěžují, že se na něj musí dávat pozor, aby do něj v zápalu práce nenarazili rukou. Je sice poměrně daleko od samotné rukojeti, ale stačí trocha nepozornosti.

Benzínový kultivátor Riwall RPT 4040 B má klasická řídítka, nikoliv madlo. To znamená, že je mnohem snazší jej ovládat i v momentech, kdy se musí stroj natočit do úhlu, který rukám není přirozený. Jen je nutné myslet na to, aby se natáčení vždy konalo ve směru, kde držíme spoušť rotavátoru. Ta je umístěna na pravé straně.

Její úhel v neaktivní poloze je poměrně velký, takže opravdu musíte snažit, abyste páku chytli, a tím spustili kultivační nože. Takže můžete mít jistotu, že při běžné manipulaci strojem z místa na místo nebo jen při změně úhlu nájezdu do záhonu se nože nespustí, o páku není možné jakkoliv snadno zavadit a nechtíc ji zmáčknout.

Motor je klasicky umístěn nad kultivačními noži, aby zátěž byla přímo na nich. To usnadní stroji práci, respektive zařezávání se do hlíny. Benzínový kultivátor Riwall RPT 4040 B je vybaven podpůrným kolečkem o průměru 145 mm. A také vodící tyčí, která usnadňuje orientaci v záhonu a pomáhá vám vést kultivátor co nejvíce rovně.

Vynikající vlastnosti má kultivátor, co se velikosti nožů a hloubky závěru týká. Je totiž možné nastavit hloubku záběru až na 30 cm. Tak velké jsou nože. A mohou pracovat celé ponořené do země. Díky tomu můžete do zeminy postupně zapracovat vše, co potřebujete. A na povrch vyhrábnout všechny škůdce, kteří se na podzim rozhodli se vám v záhonech usadit a přezimovat. Díky zpracování zeminy však během zimy vymrznou a vy si ušetříte spousty nepříjemností v dalším roce.

Nože jsou tvarovány tak, aby dokázaly i těžší zeminu důkladně rozmělnit. Šířka záběru je 40 cm. Kultivátor zvládne pracovat i ve svazích, sklon může dělat až 10 stupňů. Motor kultivátoru Riwall RPT 4040 B má maximální výkon 3 kW, tedy 4 HP. Objem motoru je 140 ccm.