Vybíráte pokračovací sedačku pro batole, které vám z té miminkovské už vyrostlo? Jedna z nejbezpečnějších sedaček na našem trhu je BRITAX Römer King II 2016, která je určená pro děti o váze od cca 9 do cca 18 kilogramů. Umisťuje se po směru jízdy a dítě je v ní uchyceno klasickým pětibodovým pásem, který vede uchycení přes nejpevnější kosti těla.

V případě BRITAX Römer King II 2016 jde o patentovaný systém centrálního nastavení popruhů, které poskytují ideální upoutání dítěte v závislosti na jeho velikosti. Jaké jsou další výhody autosedačky? Těch jsme našli poměrně hodně. Nejdůležitější z nich je samozřejmě bezpečnost dítěte, tedy dobré výsledky při tzv. crash testech. Bezpečnost této sedačky se pohybuje na úrovni okolo 75 % z požadovaných kritérií a autosedačka je díky tomu mezi nejlepšími na trhu. Zcela nejbezpečnější kousek prodávaný u nás dosáhl na 81 %. Obecně autosedačky značky BRITAX Römer jsou vždy mezi těmi nejlépe hodnocenými.

Další devizou tohoto výrobku je jeho pohodlí pro dítě. To spočívá zejména v možnostech měnit polohu autosedačky (náklon sedu) v podstatě kdykoliv, aniž byste přitom museli zasahovat dítěti přímo do sedačky tak, jak je to například ve sportovním kočárku. S autosedačkou totiž popojedete přímo po její základně, a tím změníte náklon sedu dítěte.

Pokud vám ratolest během cesty usne, můžete ji pohodlně, dokonce pouze jednou rukou (a zvládnete to i tehdy, když vy sedíte vepředu a dítě vzadu), sesunout do více horizontální polohy tak, aby se dítěti umožnilo lepší rozložení váhy těla a opření hlavičky o podložku během spánku. Až se dítě vyspí, zase jej pohodlně vysunete nahoru.

Celkově sedačka umožňuje čtyři polohy, do kterých ji můžete bez obtíží nastavit. A ani k tomu nepotřebujete vyvinout nijak velkou sílu.

Co se týká upevňování sedačky do auta, je malinko složitější. Ale je to dáno skutečností, že jde o sedačku pro dítě od 9 do 18 kilo. Na tyto autosedačky je kladen velký důraz v oblasti pevnosti a stability. A vzhledem k tomu, že sedačka má výše zmiňovaný posouvací systém čtyř poloh pro pohodlí dítěte, nastavili možnost připoiutání sedačky v podstatě velmi dobře. Sedačku dáte do auta, rozevřete ji pomocí úchytů, vnitřní částí protáhnete pás a zapnete jej. Vedení pásu je velmi intuitivně nastaveno, rozhodně se nespletete v tom, kam pás zasadit. Pak jen přední část sedačky jedním pohybem zaklapnete a je hotovo.

Sedačka je poměrně těžká (10,3 kg), o to je však vyšší její bezpečnost. Pohodlné je i upínaní dítěte do sedačky. Pásy se setkávají v jednom centrálním bodě. Boční pásy, které vedou přes ramena, si před tím, než dáváte dítě do sedačky, díky jejich úchytům zasunete do kapes přichystaných na bocích sedačky právě k tomu, aby se při posazování dítěte nemotaly pod jeho zády.

Pak jen vezmete boční pásy a zapnete je do spony vedoucí zespod, mezi nohama dítěte. Spona je vypolstrovaná molitanovou podložkou, která je však odnímatelná. A opravdu se nemusíte bát, dítě si bezpečnostní sponu samo neotevře. I dospělý má co dělat, aby pásy z ní uvolnil. Dítě dokonce ani nevysune ruce zpod pásů, pokud je správně utáhnete. Utažení se dělá opět jednou rukou, pouze zatáhnete za pás umístěný těsně pod sedací částí sedačky. K povolení pásu (abyste jej mohli pohodlněji rozepnout), budete potřebovat dvě ruce, kdy jednou podržíte pojistku pásu a druhou popotáhnete za sponu, čímž se pásy povolí a posunou.

Pásy vedoucí přes rameno jsou osazeny velmi pevným, ale přitom pohodlným polstrováním, které je vyrobeno tak, aby se dokonale přizpůsobilo velikosti dítěte a tvaru jeho ramen. Ochranu proti bočnímu nárazu poskytují hluboké bočnice. Speciální ramenní opěrky eliminují vibrace v případě nehody a také, což je vlastně nejdůležitější, omezují pohyb dítěte dopředu.

I autosedačku je nutné občas vyprat. V případě BRITAX Römer King II 2016 s tím nebudete mít nejmenší problém. Potah je totiž snímatelný bez toho, abyste předtím museli odstranit bezpečnostní pás. Tím je zajištěno, že bezpečnostní pás bude vždy bezpečně nainstalován přímo od výrobce, vy do něj nemusíte nijak zasahovat. Potah rychle sundáte a vypraný zase nasadíte. Prát ho lze v pračce.

Mezi dítětem o váze 9 kg a dítětem o váze 18 kg je obrovský rozdíl. Aby dítě mohlo během růstu stále používat jednu a tutéž autosedačku, je zajištěno, že nastavitelnou hlavovou opěrkou a systémem pásů lze snadno posunovat nahoru. Ale i zpátky dolů, až do sedačky doroste mladší sourozenec.