Apple je značkou mezi značkami. Ale také si za to nechá náležitě zaplatit. Jenže trh s tablety už není, co býval, a tak i Apple jde s cenou dolů a blíží se k běžné dosažitelnosti běžným zákazníkem. Ano, dobrý tablet koupíte sice i za čtvrtinu ceny tabletu Apple iPad (2017) Wi-Fi, ale zde se rozhodně nebudete muset tolik uskromňovat s kompromisními řešeními. Pokud si koupíte iPad, můžete si být jistí, že vám vydrží dlouho. Takže poměr cena/výkon se otáčí směrem k iPadům.

Model roku 2017 postrádá přídomek Air. V balení najdete iPad, nabíjecí adaptér, USB–Lightning kabel a stručný návod. Nemohou samozřejmě chybět samolepky Apple. Designově je tento kousek se svými staršími sourozenci. Tělo je kvalitní slitina hliníku a celkově je výrobek elegantní a precizní. Kvalita zpracování je to, na co Apple nejvíce sází. A i tady je to znát.

Vybrat můžete mezi třemi kouzelnými barvami: stříbrnou, zlatou a také vesmírně šedou. Připravit se ale oproti předchozím modelům musíte na vyšší placku. O dost, o celých 1,4 mm. Na první pohled je to nicotnost, ale při držení v ruce ten rozdíl opravdu poznáte. Rozdíl je způsoben hlavně displejem.

Šířka a výška tabletu je 240 mm a 169,5 mm. Tablet váží 469 g, takže pro delší držení jednou rukou nic moc. Budete muset počítat s tím, že se rád pronese a že budete vyhledávat oporu. Až budete realizovat videohovory, vepředu je k nim kamera o rozlišení 1,2 Mpx, ale jde o kameru FaceTime HD. Na focení je vzadu kamera s větší kapacitou, s rozlišením 8 Mpx.

Obě kamery podporují tzv. live photos, kdy pořizujete vlastně několik snímků za sebou a výsledkem je krátká animace. Zadní kamera však nemá ani to nejmenší přisvícení. Na dobrém světle budou dobré i pořizované fotky. Jinak ne.

Čtečka otisků prstů (Touch ID) nesmí chybět, ta je na přední straně tabletu. Jeho odezva je dle reakcí uživatelů výborná. Touch ID slouží ale i jako odemykání různých aplikací s citlivými údaji, například správci hesel, cloud nebo i internetová bankovnictví.

Na boční straně iPadu je jen tlačítko pro zesílení nebo zeslabení zvuku. Hlavní tlačítko ovládání je pak na straně horní. Ostatní ovládáni je čistě softwarové, tedy v dostupné jen v době, kdy je iPad odemčený a jeho displej aktivní.

Nabíjení je umístěno zespod tabletu a je zde i reproduktor. Přestože je pouze na jedné straně tabletu, není zvuk nijak špatný. Zvuk je čistý, a to i tehdy, když je nahlas. Dokonce i basy tu zaslechnete.

Úhlopříčka Retina displeje je 9,7 palce, přičemž rozlišení displeje je 2 048 × 1 536 pixelů. Displej je překvapivě jemný a prokreslený, jednotlivé body zobrazené rozhodně rozeznat nelze. LED panel podává barvy ve skvělém osvětlení a viditelnosti (i na přímém slunci), a to i pod náročnými úhly.

Ale šetření, aby bylo možné tablet nabídnout za nižší cenu, je u displeje přece jen znát. Nebyla použita technologie laminovaného displeje a také redukce vrstvy mezi displejem a krycím sklem. Použita byla také pouze obyčejná antireflexní vrstva. Takže displej jakoby stojí až za sklem a také z něj čekejte více odlesků.

Na druhé straně ale výrobce potěší své fandy vynikající výdrží baterie. Kapacita akumulátoru je 8.827 mAh. Když jej budete v kuse používat, vydrží vám i více než 13 hodin. Při průměrném zatížení vám vydrží 3 – 4 dny. Nabíjet originální nabíječkou jej však budete přes 4 hodiny.

Vevnitř tabletu běhá 64bitový procesor A9 s nezávislým pohybovým koprocesorem M9. Operační paměti dostal do vínku jen 2 GB, i přesto ale poběží dobře i při několika spuštěných aplikací najednou. Nebude mít problém je v paměti udržet. A to včetně záložek v internetovém prohlížeči. iPad zvládne i střih videa, úpravu fotek a všechny hr z App Store, včetně těch 3D.

Vnitřní aměť se liší mezi jednotlivými modely, tento nabízí 32 GB. Sáhnout ale můžete i po variantě se 128 GB. Paměťovou kartu sem ale nevložíte. Takže před koupí zvažujte, jak velká paměť bude potřeba. Na běžný provoz je 32 GB dost. Pokud ale máte rádi paměťově náročné hry a tablet používáte k přehrávání videí na vašich cestách do daleka, investice do modelu s vyšší pamětí bude jistě opodstatněná.

U Tabletu Apple iPad (2017) Wi-Fi nemůžete ale počítat s využitím elektronické tužky Apple Pencil a ani klávesnice Smart Keyboard od Applu. Apple jede samozřejmě na operačním systému iOS, jak jinak. V případě tohoto kusu jde o desítku. Díky optimalizaci hardwaru a softwaru je tablet rychlý, plynulý a nabízí velké výkony. Ale stále je to jen tablet a počítač vám rozhodně nahradit nedokáže. Postrádat tu budete zejména pokročilejší práci se soubory.

Oceníte možnost pracovat se dvěma aplikacemi najednou, kdy se displej rozdělí na dvě poloviny pomocí tzv. funkce Split View. V tomto režimu jsou obě okna aplikací aktivní. Tablet vám ale umožní i tzv. PiP, tedy picture-in-picture. O co jde? O klasický obraz v obraze, tedy můžete minimalizovat právě přehrávané video anebo třeba i viedeohovor. Během toho budete jakkoliv pracovat s iPadem a okénkem si navíc můžete pohybovat kamkoliv, kde vám zrovna nejméně překáží.

Vychytaná jsou i gesta ke snadnější práci s tabletem. Například minimalizace aplikace sevřením čtyř prstů, čtyři prsty použijete i pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi a multitaskingu zase vyvoláte švihnutím čtyř prstů nahoru. Ke zjednodušení a zrychlení práce s tabletem poslouží i snadná práce s kurzorem, což u virtuálních klávesnic často bývá přímo peklo. Kurzor totiž aktivujete pomocí položení dvou prstů na klávesnici. Pak už jen pohybujete prsty po ploše klávesnice a ta vám poslouží jako touchpad, takže se budete hýbat napříč textem. Oceníte také poklep dvěma prsty na klávesnici, pomocí kterého označíte text, a to jak po slovech, tak i po větách nebo odstavcích.

Co jistě také oceníte, ale nejen u tohoto modelu, je App Store, který je plný opravdu kvalitních aplikací. Najdete tu software snad pro cokoliv, na co si vzpomenete. Ať se jedná o práci s hudbou, videem, dokumenty, tabulkami, časem i prostorem…

Co se týká konektivity, jde o klasiku. Takže rychlá Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s podporou pásem 2,4 GHz a 5 GHz a Bluetooth 4.2. Není tu NFC a ani GPS. Pokud byste chtěli konektivitu rozšířit, musíte sáhnout po variantě LTE, kde najdete slot na SIM kartu a také právě spojení GPS.