Tablet Alcatel OneTouch Pixi 3 (8) Wi-Fi se dá koupit za cenu okolo dvou a půl tisíce. Žádná velká investice. Na druhou stranu, žádný velký užitek. Jde o obyčejný tablet pro obyčejné, rozumějte nenáročné lidi. Faktem ale je, že má co nabídnout. A jestli potřebujete tablet jen na základní domácí použití a nečekáte od něj fantastické výkony, budete s ním i spokojení.

Tablet je klasickou tabletovou plackou, kde se nové designové prvky doplňují jen stěží. A u tak levného modelu to snad ani očekávat nemůžeme. Jde o osmipalcovou variantu, která sice už má celkem velkou a přehlednou obrazovku, ale stále ještě se pohodlně drží v jedné ruce. Cestování s tímto tabletem a práce či zábava během cesty budou v pohodě. Rozměry tabletu jsou 209 × 126 × 8,75 mm. Tablet váží okolo 340 g, takže ani jeho delší držení nebude na překážku.

Zadní strana tabletu je mírně vypouklá do prostoru, má matný povrch a rozhodně neklouže. Slot na SD kartu najdete po boku tabletu, protože kryt není snímatelný. Díky tomu tablet i lépe drží pokupě, zpracování je pevné a přesné. Ovládací tlačítka umístěná po stranách tabletu jsou z tvrdého plastu. Na horní ploše tabletu chybí jakákoliv hardwarová tlačítka, vše je pouze v těch virtuálních na displeji.

Osmipalcový displej je tedy vybaven virtuálními navigačními tlačítky, takže jeho užitná plocha se v mnoha případech značně zmenšuje. Displeji chybí automatická regulace jasu, na kterou jsme zvyklí z dražších modelů. A dost to chybí.

Kromě toho, že displeji chybí automatická regulace jasu, mu chybí i vyspělejší technologie.  Výrobce totiž použil obyčejný a levný TFT TN panel. Takže pokud jste zvyklí na prémiovější kousky, tohle vás určitě neosloví. Naopak pro začínajícího uživatele to může být zajímavý kompromis mezi cenou a kvalitou – zejména tehdy, pokud váháte, zda vůbec budete schopni si s tabletem poradit a zda jej využijete. V čem jsou ty kompromisy? V ne příliš věrném zobrazení barev a v celkem malých pozorovacích úhlech. Zobrazení na slunci? V podstatě nemožné…

Nepotěší vás ani rozlišení displeje, tady se jedná o pouhých 1 280 × 800 pixelů. Rastr je tedy hrubší a na fotkách to bude znát. V náročnějších hrách také. Ale při běžném použití žádné velké omezení nepocítíte, zejména tehdy, když budete kupovat svůj první tablet. Na co budete muset dávat zvýšený pozor, je sklo tabletu. Není totiž vyrobeno ve standardu dnes již běžných odolných skel. Je sice přelepeno fólií, ale to je jeho veškerá ochrana. Displej tabletu podle odezvy uživatelů reaguje na poklep i gesta i tehdy, když je přes něj folie ponechána. Anebo když použijete ochranné sklo, které se dá přikoupit zvlášť.

Příjemně překvapí reproduktory, respektive zvuk. Ten je dostatečně hlasitý, celkem poslouchatelný a i jakž takž prokreslený. Nechybí samozřejmě ani konektor pro sluchátka – ta si však musíte zajistit sami. Pro hudbu je přednastavena jen aplikace Google Play.

Dalším příjemným překvapením je velká baterie. Její kapacita je 4 060 mAh. Při běžném provozu vydrží 2 – 3 dny, při intenzivním sjíždění webovek, stahování a shlížení filmů, případně při zapnuté navigaci ji vycucáte za pár hodin. Ale povede se to jen málokdy. Až dáte tablet do nabíječky, budete na plné nabití čekat asi tři a půl hodiny. Anebo využijete nabíjecí adaptér se silnějších výstupem a bude nabito dříve.

Vnitřní vybavení tabletu tvoří čtyřjádrový čipset MT8127, který je jede na 1,3 GHz. Operační paměť je však pouhý 1 GB. Takže pokud po tabletu budete chtít vyšší výkony, náročnější hry či více otevřených aplikací, bude to někdy neproveditelné. 3D hru si zahrajete bez detailů hloubky , ale musíte ji mít otevřenou jako jedinou aplikaci.

Zajímavá je však interní paměť, konkrétně 16 GB místa, ze kterých můžete vy sami využít přibližně 11 GB. To na klasické použití tabletu zcela stačí, i bez paměťové karty. Pokud ji přece jen budete chtít přidat, můžete koupit až 32 GB. A nastavit ji jako výchozí úložiště.

Tablet Alcatel OneTouch Pixi 3 (8) Wi-Fi běží na operačním systému Android 5.0.1 Lollipop. Ten přitom není výrobcem nijak zvlášť upravovaný. Takže může být optimalizovaný a svižný. Je tu sice několik předinstalovaných aplikací, například Flipboard, Evernote, AVG nebo WPS Office, ale celkově se nejedná o žádnou záplavu, která by tablet zbytečně zaplavovala a zpomalovala.

Velmi obyčejnou součástí tohoto tabletu je fotoaparát. Zde se jedná o pravdu základní úroveň. Zadní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, ale nedisponuje ani zaostřováním, ani bleskem či LED diodou. Přední fotoaparát má pouze 2 Mpx rozlišení a na selfie a videohovory to stačí (vzhledem k tomu, že zaznamenává velmi malou plochu). Celkově ale fotoaparát fotí mizerně, jen nouzové fotky, které budete pořizovat pouze v případě nutnosti. Nijak dobře vás neuvidí ani ti, se kterými budete realizovat videohovor.

Tablet Alcatel OneTouch Pixi 3 (8) Wi-Fi se dá připojit pouze Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a GPS. SIM kartu do něj rozhodně neumístíte. Možná využijete i elektronický kompas. Použití tohoto tabletu je plné kompromisů, ale snad jen pro pokročilé. Začínající a běžní uživatelé budou spokojení – zejména když tablet stojí asi třetinu ceny prémiových modelů.