Začněme tou nabíječkou a baterií. K čemu je sekačka bez pohonu? Samozřejmě k ničemu. Ale výrobce počítá s tím, že zákazník může mít doma nabíječku a baterie z jiného modelu. Ty jsou totiž univerzálně použitelné, dokonce je lze používat i napříč mezi značkami. A lze je koupit v obchodech dálného východu, kde to zákazníka vyjde i s dopravou za pakatel, ve srovnání s cenou evropskou. Otázkou tu pak je kvalita. Co se baterií týká, sekačka je doporučena pro aku 40V 4Ah nebo 40V 2Ah.

Akumulátorová sekačka Greenworks G40LM35 je menší sekačkou určenou pro pozemky do cca 400 metrů čtverečních, k tomu předzahrádka max. 200 metrů čtverečních. Seká i v členitém terénu. A podle odezvy uživatelů je motor poháněný baterií překvapivě silný. Trávník vypadá jako posekaný elektrickou sekačkou (což je lepší většinou výsledek než v případě sekaček motorových).

Akumulátorová sekačka v sobě spojuje výhody elektrických a benzínových sekaček. Z elektrických sekaček si vzala tichý provoz a lepší výkon motoru, tedy i lepší výsledek posekání. Z motorových, tedy benzínových, pak zase neomezený pohyb po pozemku bez nutnosti brát ohled na elektrický kabel.

Možná překvapí striktní tvar sekačky. Polymerové šasi je však navrženo tak, aby maximalizovalo automatický sběr trávy. Je tu samozřejmě možnost sekat s mulčováním trávy (ve výbavě je mulčovací záslepka), kdy je tráva pomletá na opravdu drobné kousky a poskytne trávníku ochranu i výživu. Mulčovat lze ale jen nižší trávou. Pokud je tráva přerostená, je lepší ji posbírat. Mulčovací hmoty by totiž bylo mnoho a mohla by plesnivět a zahnívat, což není dobré ani pro trávník samotný, ale ani pro jeho okolí, zejména pro člověka.

Akumulátorová sekačka Greenworks G40LM35 má šířku záběru 35 cm, takže se řadí spíše k menším strojům. Díky tomu s ní lze dobře manipulovat a sekat i mezi křovinami nebo menšími stromky. Pokud by nůž narazil na pevnou překážku, rozhodně se nemusíte bát o spálení motoru. Ten je chráněn speciální technologií připravenou právě pro tyto případy.

Ovládání sekačky je celkem snadné i díky tomu, že sekačka váží okolo 15 kg, k tomu je však potřeba přidat váhu baterie. Ani tak ale nedosahuje vysokých hmotností benzínových sekaček. Počítat se však musí s tím, že sekačka nemá pojezd.

Uživatelé také oceňují rovnováhu sekačky. Má sice čtyři kola, takže na první pohled by neměl být v ničem problém. Ale sekačka je navržena tak, aby se nepřevažovala ani při jízdě s plným košem. Baterie je totiž předsunutá. A to samo o sobě i zlepšuje možnost manipulace s ní. Koš má objem 40 litrů, avšak sekačka to díky předsunuté baterii ustojí a nepřeklápí se.

Madlo sekačky slouží nejen ke klasickému ovládání, ale i k přenášení. Ovšem, uživatelé si stěžují, že se brzy vykývá a další utažení pak již není možné. Proto s tím asi bude nutní počítat. Naopak výhodou je bezpečnostní klíč proti nechtěnému spuštění stroje, který zajistí, že se sekačka nerozjede v době, kdy ji třeba čistíte. V tomto jsou elektrické sekačky o kousek bezpečnější, motorové se rády rozjedou i při nízkých otáčkách.

Sekačku lze nastavit na celkem slušný rozsah výšky sekání, ale zdaleka nekonkuruje jiným modelům. Rozsah je 20 – 80 mm, výška se nastavuje centrálně, tedy velmi pohodlně a hlavně rychle. Vzhledem k nižší ceně sekačky je rozsah nastavení výšky sekání přijatelný.

Nastavit se dá i madlo určené k ovládání sekačky, takže pohodlně sekat mohou lidé různých výšek. Ale hlavní ovládání je pouze na pravé straně. Tedy není přes celé madlo. Samotné madlo se dá snadno sklopit, aby bylo snazší sekačku skladovat nebo třeba autem přemístit jinam.

Sekačka samozřejmě informuje o stavu nabití baterie, je zde LED indikátor. A nůž sekačky byl vyroben z lehkých slitin, aby bylo snazší a hlavně úspornější s ním pracovat. Prodlužuje se tím výdrž baterie. Kola sekačky mají 15 a 18 centimetrů.

Co se vyzkoušené výdrže týká, na jedno nabití zvládne baterie 40V 4Ah posekat 500 metrů čtverečních, slabší varianta, tedy 40V 2Ah pak poseká 250 metrů čtverečních. Proto velikost baterie můžete přizpůsobit velikosti svého pozemku. Je zbytečné kupovat příliš velkou baterii.

Co se sekačce uživatelé ještě oceňují je obecně výhodou všech elektrických motorů – je pouze minimálně hlučná. Proto i když žijete například v řadovce, nijak sekáním trávy neobtěžujete sousedy. Provoz je velmi tichý.