Potřebujete rádio do prašného nebo nebezpečnějšího prostředí, kam byste si netroufli vzít klasický tranzistorák, protože by brzy bylo po něm? V tom případě je fajn porozhlédnout se po rádiích nejen s vyšším IP krytím, ale i se zvýšenou odolností proti nárazům.

V této oblasti nabízí svůj produkt i Bosch, konktrétně jde například o Aku rádio Bosch GML 50. Jde o vyšší řadu tohoto typu rádií od Bosch, a má opravdu dost co nabídnout. Nejen že je odolné proti povětrnostním vlivům, ale může vám spadnout třeba i ze tří metrové výšky. Takže když ho na stavbě shodíte z lešení na rovnou plochu, nic se mu nestane. Vesele si bude hrát dál. Přitom se z něj dokáže zvuk linout do okruhu 360 stupňů. Takže ať jste kdekoli v jeho okruhu, vždy ho budete dobře slyšet.

Možná vám u něj bude chybět Bluetooth, ale tuto technologii nemá z podstaty svého určení. Jde totiž o profi zařízení určené například na stavbu. No a tam se pohybuje tolik lidí, že by spárování pomocí Bluetooth muselo mít paměť alespoň na deset přístrojů najednou. Jenže to není až tak snadné. Snadnější se dálkové ovládání, které může vzít do ruky kdokoliv. A vždycky bude správně spárované.

Rádio nabídne příjem jak frekvence FM, tak Am. Přitom FM v pásmu 87,5 – 108 MHz, AM pak 531 – 1602 kHz. V paměti je místo pro uložení třiceti stanic, které jste naladili. Takže pak mezi nimi můžete jen ladně přecházet.

Ale poslouchání rádia není jedinou možností využití aku rádia Bosch GML 50. Můžete také přehrávat hudbu ve formátu mp3, přičemž do rádia ji dostanete z USB flash disku nebo z paměťové SD karty. Na rádiu jsou také vstupy AUX a výstupy AUX. V rádiu jsou 4 výškové reproduktory a také integrovaný subwoofer.

Rádio je zapojitelné do elektrické sítě, přičemž reproduktor má jmenovitý výkon 50 W. Hrát ale může i na akumulátor z elektrického nářadí, takže pokud kupujete značku Bosch, jistě tuto možnost oceníte. Pokud nemáte i jiné Bosch přístroje, je originál Bosch akumulátor dost drahá záležitost a je potřeba si rozmyslet, zda do něj budete chtít investovat.

Displej a ovládací prvky jsou osvětlené, aby bylo možné rádio ovládat i v horší viditelnosti. Další vychytávka aku rádia Bosch GML 50 je integrovaná nabíječka akumulátorů pro všechny lithium-iontové akumulátory Bosch 14,4 a 18 V.

Zásuvka rádia má 12 V DC. Na aku rádiu Bosch GML 50 jsou navíc i dvě integrované standardní 230V zásuvky pro připojení dalšího síťového nářadí. Tedy klasická rozdvojka. Aku rádio Bosch GML 50 je mimořádně robustní díky ochraně ze všech stran. Pád z výšky okolo tří metrů přežije díky pružně uloženému hliníkovému rámu. Takže energie nárazu se absorbuje právě do pružnosti uložení rámu.

Trochu zklamaní možná budete z antény – je to totiž pouze kabel pro přívod signálu z vnějšího zdroje. A jak potvrzují i uživatelé tohoto rádia, mimo velká města je chytání signálu velmi zhoršené.