Lamax, to je inteligentní elektronika, akčních kamery anebo Bluetooth audia. Dá se proto předpokládat, že náramek, který pustí na trh pod svým jménem, bude umělou inteligencí přímo prošpikovaný. A rozhodně by nemělo jít o produkt druhé nebo třetí třídy. Jenže, cena náramku je, ve srovnání se zástupci špičky mezi těmito výrobky, v podstatě poloviční. Je tedy poloviční i výbava a funkčnost nebo výrobce jen nasadil jinou cenovou taktiku?

BFit by LAMAX Tech se prodává v balení se dvěma náramky. Rozumějte – s jedním přístrojem, ale dvěma náramky, pomocí kterých přístroj nosíte na těle. Jeden náramek je klasický, černý, ten duhý naopak v živém, sportovním designu – druhý náramek má bílý podklad s pružky černými, tyrkysovými a v odstínu magenta.

Možná budete překvapení, když zjistíte, že k náramkům není přibalena žádná nabíječka. Nezoufejte, není to chyba výrobce. Je to strategický tah, protože nabíječka je integrovaná přímo do displeje náramku.

Ten je totiž vyndavací. A aby nebyl, když můžete měnit náramky, na kterých displej nosíte, že? Z jedné strany displeje je integrovaný USB konektor, který prostě jen zasunete do zdroje energie – do počítače, lampičky, chytrého světla, prostě kamkoliv to jde. Má to obrovskou výhodu – nemusíte s sebou vláčet originální nabíječku.

Ať jedete kamkoliv, většinou s sebou berete PC nebo třeba powerbanku. S náramkem BFit by LAMAX Tech nemusíte do kufru přidávat žádný další kabel. A nemusíte se bát, že by USB konektor byl ohrožen vodou nebo třeba prachem z okolí, když si jdete zaběhat na prašnou cestu nebo po ní jedete na kole. USB konektor je před vnějšími vlivy chráněn díky zasunutí do silikonového náramku.

Náramky jsou poměrně měkké a neobtěžují na ruce. Není problém mít náramek i v noci, kdy sleduje spánek a také vás jemnými vibracemi ráno budí. Náramek váží 26 g, takže není žádnou přítěží.

Když náramek sestavíte, tedy vložíte displej do náramku, je výsledný produkt kompaktní, design není ničím rušen, žádnými tlačítky. Nenajdete nic ani na spodní straně. Takže tady je první důvod, proč je tento náramek o tolik levnější – nesnímá tepovou frekvenci, nesleduje srdeční aktivitu.

Vnímá pouze váš pohyb. Takže přestože je nabízen a prodáván ve stejné kategorii jako fitness náramky, fitness od něj prostě nečekejte. Je to chytrý náramek pro sledování pohybu, kroků, spánku. Pro fitness si musíte pořídit něco jiného.

Zato je ale vodotěsný, takže sprcha i s náramkem není problém. Plavat s ním ale nehoďte. Do sauny také ne. Běhání v dešti či na prašných cestách v pohodě ustojí.

Náramek je osazen OLED displejem. Ten je zcela dotykový, takže jej neovládáte jen poklepem, ale vnímá i gesta. Displej má černý podklad. Zobrazí se vám na něm notifikace, základní informace o vašem pohybu, také příchozí hovory, kdy se i přečtete, kdo vám volá. Přečíst lze i příchozí textové zprávy.

Gesta při ovládání náramku využijete k tomu, abyste se dostali do vyžadovaných funkcí a nastavení. Displej probudíte pohybem či dotykem. Náramek skvěle funguje i jako dálkové ovládání vašeho chytrého zařízení, se kterým je spárován. Pokud je tímto zařízením telefon, tak na něm náramek dokáže zapnout zvonění, když telefon hledáte.

Můžete ale využít třeba ovládání fotoaparátu a další prvky na všech chytrých zařízeních. Spárovat jej můžete s čímkoliv na Androidu nebo iOS. Párování funguje pomocí  Bluetooth 4.0.

Výdrž baterie je na cca sedm dní, přičemž samotné nabíjení zabere asi půl hodiny.  Sám o sobě, tedy bez napojení na telefon, poskytuje několik základních funkcí, které vám také ukáže na displeji. Nejdříve ale musíte náramek spárovat s chytrým zařízením.

Po spárování náramek měří vzdálenost, kterou jste na den ušli, počítá kroky, vyzve vás k aktivitě, pokud si to nastavíte, sleduje váš spánek, probudí vás v předem nastavený čas, ukazuje přesný čas.

Pokud si stáhnete aplikaci pro BFit by LAMAX Tech (která ale není v češtině), nabídne vám náramek i spoustu dalších funkcí. Díky aplikaci může náramek zvládnout sledování pitného režimu, sledování statistik o vaší aktivitě, či průběhu spánku.

Původní aplikace LinkFit se vývojářům příliš nepovedla. Stěžuje si na ni mnoho uživatelů. Ale je tu náhradní řešení, a to aplikace LinkSmart, která funguje bez sekání a bez komplikací. Aktualizuje firmware náramku a nabídka funkcí je i v této aplikaci docela široká.

Čekat od náramku nemůžete měření tepu, to už jsme zmínili. Dále náramek nenabídne ani tréninková dechová cvičení, ani GPS. Takže využití náramku BFit by LAMAX Tech se jeví zejména pro běh a turistiku. Na kolo už bychom čekali mapy, na fitness je nutné snímání tepové frekvence.